Aslanbey’e tam donanımlı Kültür Merkezi « İzmit Pusula Gazetesi

19 Nisan 2024 - 03:09

Aslanbey’e tam donanımlı Kültür Merkezi

Aslanbey’e tam donanımlı Kültür Merkezi
Son Güncelleme :

12 Aralık 2017 - 0:58

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kartepe Aslanbey’de inşa ettiği kültür merkezinin yapım çalışmaları tamamlandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için kentin farklı noktalarında kültür merkezleri inşa ediyor. Kocaeli pek çok bölgeye yapımı gerçekleştirilen bu merkezler kültür-sanat etkinliklerinden konferanslara, seminerlerden kurslara ve cemiyetlere kadar pek çok alanda vatandaşlara hizmet veriyor. Bu merkezlerden biri de Kartepe ilçesi Aslanbey’e kazandırıldı. Yapım çalışmaları tamamlanan merkez bölge halkının hizmetine sunulacak.

ÇEŞİTLİ KURSLAR

Kültür Merkezleri, geleneksel el sanatları kuşları başta olmak üzere çeşitli kurslarla bölge halkını kendine çekiyor. Merkezler kuruldukları bölgede hareketli bir yaşa ortamı oluşturuyorlar. Jimnastik ve fitness gibi spor dersleri de özellikle ev hanımlarının rağbet gösterdiği aktiviteler arasında yerini alıyor.

BÖLGEYE HİZMET VERECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu merkezlerden birini Kartepe ilçesi Arslanbey Mahallesi’ne kazandırıyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen proje çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Değişik mimari tarzıyla şekillendirilen Kültür Merkezi tamamlanmasının ardından bölge halkına hizmet verecek.

 

ÜÇ BLOK

Kültür merkezi 2 bin 650 metrekare kullanım alanına sahip. Yapı A, B, ve C olmak üzere üç blok şeklinde inşa ediliyor. Kültür merkezinde fuaye, sergi salonu, gelin odası, fitnes salonu, 5 sınıflık KO-MEK ve mescit yer alacak. Toplam yapı alanı 2 bin 650 metrekare olan kültür merkezi çevre düzenlemesi ile birlikte 15 araçlık otoparkı oluşturulacak. Çevre düzenlemesinde süpürgeli saha betonu kullanılacak.

 

500 KİŞİLİK SALON

3 bin 190 metrekare arsa alanı üzerine kurulan kültür merkezinin A bloğu 431metrekare olup, 260 kişilik çok amaçlı salon olarak tasarlandı. B blok bodrum katı 362 metrekare, zemin katı 522 metrekare, 1. Kat 522 metrekare çatı katı ise 146 metrekare olmak üzere toplam 1553 metrekare olacak. 668 metrekareden oluşan C blok ise 500 kişilik düğün salonu olarak tasarlandı.

 

YORUM YAP