ABD askerleri çekildi « İzmit Pusula Gazetesi

2 Aralık 2023 - 17:48

ABD askerleri çekildi

İngiliz Reuters haber ajansı, ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Resulayn ve Tel Abyad’da bulunan gözlem noktalarından çekildiğini duyurdu. Reuters haberini Amerikalı bir yetkiliye dayandırdı.

ABD askerleri çekildi
Son Güncelleme :

07 Ekim 2019 - 11:16

ABD’nin desteklediği ve ana omurgasını terör örgütü PKK bağlantılı YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) de Amerikan askerlerinin çekildiğini açıklamıştı.

Suriye Demokratik Güçleri, ABD güçlerinin taahhütlerini yerine getirmediğini ve Türkiye sınırındaki bölgelerden ayrıldığını duyurdu. Reuters’ın son dakika gelişmesi şeklinde servis ettiği haber, ismini açıklamayan ABD’li bir yetkiliye dayandırıldı. ABD’li yetkili “ABD askerleri Tel Abyad ve Resulayn’daki iki gözlem noktasından ayrıldı. Diğer ABD askerleri bölgede pozisyonlarını şimdilik koruyacaklar” dedi.

Reuters’ın haberinde ABD’li yetkililerin omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne konuyla ilgili bilgi verdiği belirtildi. Haberde ABD’li yetkililerin, “SDF’yi Türkiye’nin herhangi bir yerdeki saldırılarından korumayacağız” dediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından bu sabah saatlerinde Washington Yönetimi’nden çok kritik bir mesaj gelmişti.

Beyaz Saray, “ABD’nin Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeyi için planlanan harekâtta yer almayacağını ve buna destek vermeyeceğini” açıkladı.

ABD’den gelen mesajda, “Türkiye’nin yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine (Fırat Nehri’nin doğusu) yönelik operasyon için harekete geçeceği” belirtildi.

Beyaz Saray, “IŞİD’i yenilgiye uğratan ABD güçlerinin artık doğrudan bölgede olmayacağını” belirtirken, “Türkiye’nin son iki yıldır bölgede yakalanan IŞİD savaşçılarından sorumlu olacağına” da açıklamasında yer verdi.

YORUM YAP