AB Bakanı Ömer Çelik Avusturya’da açıklanan yeni hükümet programını değerlendirdi « İzmit Pusula Gazetesi

15 Temmuz 2024 - 05:57

AB Bakanı Ömer Çelik Avusturya’da açıklanan yeni hükümet programını değerlendirdi

AB Bakanı Ömer Çelik Avusturya’da açıklanan yeni hükümet programını değerlendirdi
Son Güncelleme :

17 Aralık 2017 - 17:29

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avusturya’da yeni kurulan hükümetin programındaki “AB’nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi ve bunun için müttefikler aranacağı” ifadesine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

AB Bakanı Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Avusturya’da merkez sağ(?) ve aşırı sağ partiler arasında kurulması kararlaştırılan hükümet temel demokratik değerlere gecikmeksizin saldırmaya başladı.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile müzakereleri kesmeyi koyuyor

“Merkez sağ” ifadesinin etiket olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten AB Bakanı Ömer Çelik, “Önceki Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz partinin başkanı. Şimdi Başbakan oluyor. Zihniyeti aşırı sağdan bile radikal. Ve şimdi bu koalisyon hükümeti programlarına Türkiye ile müzakereleri kesmeyi koyuyor. Üstelik bunun için müttefikler arayacaklarını söylüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

AB Bakanı Ömer Çelik, paylaşımında, “Bu ‘müttefik arama’ işi ne kötü anıları çağrıştırıyor tarihten. Bu koalisyonla ilk defa AB içinde aşırı sağ iktidara geliyor. Ve Avrupa Birliği’ni Weimar Cumhuriyeti’nin akıbetine sürükleme gayreti içinde olacaklarını ilan ediyorlar.” ifadelerine yer verdi.

“Hangi AB yönelimi?”

“Böyle bir hükümet programına rağmen, AB’nin genişlemeden sorumlu Avusturyalı komiseri Hahn ‘Avusturya hükümetinin AB yöneliminden’ memnuniyet duyduğunu söylüyor. Hangi AB yönelimi?” sorusunu yönelten Bakan Ömer Çelik, şunları ifade etti:

“Bu yaklaşımlar, AB değerlerini bir formalite ve Avrupa içi güç oyununun parçası haline getirme çabasını gösteriyor. Avusturya Hükümetinin, hükümet programındaki ırkçı yaklaşımları görmezden gelerek AB yöneliminden bahsetmek, büyük bir zaaftır. Dünyadaki pek çok krize baktığımızda AB istikrarlı bir düzeni temsil etmektedir. Bu düzenin korunması ancak siyasi değerlerin korunması ile mümkündür. Değerler aşınırsa bu istikrar korunamaz.”

“Şu anda AB değerlerini tehdit eden akımlar içerde yükselmektedir.

Yıllarca AB için tehdidin dışardan geleceğinin beklendiğine işaret eden AB Bakanı Ömer Çelik, “Şu anda AB değerlerini tehdit eden akımlar içerde yükselmektedir. İslam düşmanı, antisemitik, göçmen düşmanı, yabancı düşmanı partiler yükselmektedir. Şimdi bu akım Avusturya’da iktidar olmuştur. Avusturya yakın tarihten ders almalıdır. Türkiye ile müzakereleri kesmek için müttefik aramak yerine, Türkiye ile çok güçlü ilişkiler kurmak için müttefikler aramalıdır. Bu Avrupa’yı sarsan krizlere karşı tarihsel ve stratejik pozitif bir hamle yapmanın tek yoludur.” değerlendirmelerinde bulundu.

YORUM YAP