Vali Yavuz, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi münasebetiyle mesaj yayınladı « İzmit Pusula Gazetesi

30 Mart 2023 - 12:20

Vali Yavuz, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi münasebetiyle mesaj yayınladı

Vali Yavuz, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi münasebetiyle mesaj yayınladı
Son Güncelleme :

17 Mart 2023 - 15:03

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi münasebetiyle mesaj yayınladı.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz yayınladığı mesajda;

Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan, bu uğurda büyük bedeller ödeyen, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş aziz milletimizin kahramanlık destanlarından biri de Çanakkale Zaferidir. Çanakkale Zaferi; cihanı hayrette bırakan, gerçek bir iman ve eşsiz bir kahramanlık destanıdır. Vatan ve bağımsızlık aşkıyla, tarihe altın harflerle yazılan bu destansı mücadelenin 108. yıldönümünü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

Vatan Şairi Merhum Mehmet Akif’in;

Eski Dünya, Yeni Dünya, bütün akvam-ı beşer, 

Kaynıyor kum gibi, tufan gibi, Mahşer mi, hakikat mahşer…” diyerek ifade ettiği, Aziz Milletimizin yüksek irade ve sarsılmaz inancıyla kazandığı Çanakkale Zaferi; tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkansızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği mücadelenin adıdır.

Anadolu’nun her bir yerinden şehadet şerbetini içmek üzere cepheye koşan kahramanlarımız, birlik ve beraberliğimizin ne kadar sağlam temellere dayandığını, Aziz Türk Milleti’nin azminin, vatan aşkının, bayrak sevgisinin, hür ve bağımsız yaşama kararlılığının önünde hiçbir gücün duramayacağını bir kez daha kanıtlamışlardır. Tarihimizin en şerefli sayfalarını oluşturan ve binlerce şehidimizin kanıyla yazılan bu destan, tüm dünyaya “Çanakkale geçilmez” gerçeğini kabul ettirmiş ve kahraman Türk Milleti’nin varlığını yeniden ortaya koymuştur.

Millî mücadele inancının ve ruhunun ilk meşalesinin yakıldığı Çanakkale Zaferi’nden 108 yıl sonra da aziz milletimiz aynı inanç, ruh ve kararlılıkla geçmişine, bugününe ve geleceğine sahip çıkarak bir yandan Cumhuriyetimizi istikbale, ülkemizi dünya milletleri arasında hak ettiği yere taşımak için mücadele verirken, diğer yandan da bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmaya, yüceltmeye devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakların bize yurt olmasını, yurt olarak kalmasını sağlayan tüm Türk Büyüklerini, Aziz Şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden kahraman Gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyorum. 

Ruhları şad olsun.” sözlerine yer verdi.

YORUM YAP