SON DAKİKA

İzmit Pusula Gazetesi

1 milyar Türk Lirası kamu zararına neden oldular

1 milyar Türk Lirası kamu zararına neden oldular
Bu haber 23 Eylül 2022 - 19:58 'de eklendi

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini yürüten Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekibince akaryakıt ve akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığıyla mücadeleye yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

7318 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile Bakanlık koordinesinde akaryakıt ve akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığını ve buna bağlı kamu zararını önlemek, haksız rekabetin önüne geçerek yasal çalışan işletmelerin haklarını korumak amacıyla Bakanlık ekiplerince özverili bir çalışma yürütülerek piyasada usulsüz faaliyet yürüten 13 akaryakıt dağıtım şirketi ve bağlantılı çok sayıda bayinin usulsüz faaliyetleri ortaya konuldu. Bu şirket ve bayilerin ilgili kurumlar nezdinde detaylı olarak araştırılarak  mükellefiyetleri sonlandırılarak lisansları iptal edildi.

Bu alanda yürütülen çalışmalar sonucunda,  giderlerini olduğundan daha yüksek göstererek devlete ödenmesi gereken vergilerini düşürmek isteyen mükelleflere fatura temininde artış gözlenmesi üzerine bu amaçla faaliyet yürüten bayiler, Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekibince mercek altına alındı.

Yapılan çalışmalar neticesinde, EPDK lisanslı 39 bayinin sahte fatura düzenlediği, hiçbir gerçek faaliyeti olmadığı halde piyasaya 5 ayda toplam 2,6 Milyar Türk Lirası tutarında sahte fatura sürdükleri tespit edildi.

Tespit edilen usulsüzlüklere yönelik ilgili kurumlara hemen bilgi verilmiş ve bu kurumlarca 39 bayi hakkında Vergi Usul Kanununun 160/A maddesi gereğince mükellefiyetlerinin sonlandırılıp EPDK lisanslarının iptal edilmesi  ve firmaların vergi incelemelerine sevk edilmelerine yönelik çalışma başlatılması sağlandı.

5 ayda 39 firma tarafından piyasaya sürülen sahte akaryakıt faturalarının yaklaşık 1 milyar Türk Lirası kamu zararına neden olduğu tespit edildi.

Söz konusu kamu zararının tazmini ve ilgililere gerekli cezaların uygulanması için, bu bayilerden sahte fatura kullanan mükellefler hakkında da vergi incelemesi başlatılacak.

Sahte belge düzenleyerek kamunun zarara uğratılmasına sebep olan mükelleflere yönelik çalışmalar sürdürülmekte olup, Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekibince akaryakıt ve akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığıyla mücadele çalışmalarına hız kesmeden devam ediliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA