Yürüyüş yolunda deprem bilinci aşılandı « İzmit Pusula Gazetesi

18 Haziran 2024 - 01:31

Yürüyüş yolunda deprem bilinci aşılandı

Büyükşehir Belediyesi Marmara Depremi’nin 20. yılında, deprem bilincinin canlı tutulması amacıyla İzmit Yürüyüş Yolu’nda stant kurarak deprem çalışmalarıyla ilgili vatandaşları bilgilendiriyor

Yürüyüş yolunda deprem bilinci aşılandı
Son Güncelleme :

18 Ağustos 2019 - 14:00

Kocaeli 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Marmara Depremi’nde birçok insanını kaybetti. Devlet kurumlarının ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla kısa sürede depremin yaralarını saran Kocaeli’de deprem bilincinin canlı tutulması büyük önem arz ediyor. Depremin 20. yılında Büyükşehir Belediyesi, İzmit Yürüyüş Yolunda deprem bilincini aşılamak için stant kurarak, depremden bu güne yapılan çalışmalar hakkında vatandaşlara bilgi verdi.

VATANDAŞ BİLGİLENDİRİLİYOR

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından Yürüyüş Yolu’na kurulan standa, Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı, Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi ve Büyükşehir Belediyesinin deprem ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmaları içeren kitapçıkları vatandaşlara veriliyor. Hediye edilen kitapçıkların yanı sıra stantda bulunan görevli personel, fotoğraflarla Büyükşehir Belediyesinin deprem ile ilgili gerçekleştirdiği eğitim ve diğer faaliyetleri tanıtılıyor. Ayrıca çocuklara deprem ve diğer afetlerde tasarrufun önemi anlatılarak, kumbara hediye ediliyor.

DEPREM BİLİNCİNİN CANLI TUTULMASI

Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi, deprem çalıştayı ve diğer faaliyetleri ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, deprem gerçeğini canlı tutmayı amaçlıyor. Deprem Eğitim Merkezi’nde çocuk, genç ve yetişkin bireylere, teorik ve simülasyon cihazı ile uygulamalı deprem eğitimi veriliyor. Her yıl düzenlenen deprem çalıştayında ise alanında uzman ve akademisyenlerin katılımıyla deprem ve diğer afetler tüm boyutlarıyla tartışılıyor.

YORUM YAP