Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahallerinde yaşananların özeti « İzmit Pusula Gazetesi

10 Aralık 2023 - 00:43

Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahallerinde yaşananların özeti

Veli Ahmet ve Hacı Hızır Mahallerinde yaşananların özeti
Son Güncelleme :

21 Aralık 2018 - 1:29

Kocaeli gündemine Pazar günü bomba gibi düşen konu, Veliahmet ve Hacı Hızır Mahallerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla riskli alan ilan edilmesi sonrası eski bakan, şimdinin AK Parti milletvekili Fikri Işık’ın iki mahallenin sakinleriyle aniden yapmaya karar verdiği toplantı.

NELER OLMUŞTU?

Konunun nereden ve nasıl bu noktalara geldiğini bilmeyen vatandaşlarımız için konuyu özetlemek gerekirse; bundan yaklaşık 36 ay kadar önce VERAL İnşaat adında bir inşaat firması, İstanbul’dan çıkıp Kocaeli’ye geldi ve Veliahmet ve Hacı Hızır mahallerinde bir proje yapmak istedi.

Firmanın ifadesiyle;

ilk olarak hedef sadece Veli Ahmet mahallesinde bir proje yapmaktı.

Firma bazı yer sahipleriyle anlaştı, inşaat ruhsatı almak için İzmit Belediyesine başvuruda bulundu.

Tamda bu noktada İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan devreye girdi firmadan böylesine önemli bir projenin içerisine Hacı Hızır Mahallesini’de almasını istedi.

Bu isteğe kayıtsız kalmayan firma, bu kez Hacı Hızır Mahallesinde ki yer sahipleriyle görüşmeler yaptı ve bazı yer sahipleriyle anlaştı.

Gerekli anlaşmaların yapılmasının hemen ardından, VERAL İnşaat projeyi hayata geçirmek için ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibata geçti.

Başta İzmit Belediyesi ile irtibata geçen firmaya İzmit Belediyesi, konunun kendileriyle değil Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile alakalı olduğunu ve bu alanlarda kentsel dönüşüm yapılması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden olur alınması gerektiğini anlatan bir yazı yazdı.

Bunun üzerine firma yetkilileri hazırlamış oldukları proje ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesine başvuru yaptılar.

Fakat Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, projeyi uzunca bir süre incelemesinin ardından proje ile ilgili ulaşım ve dolaşım işinin çözülmesini istedi.

Bu durum hayli enteresan bir durumdu.

Çünkü ulaşım ve dolaşım işini çözmesi gereken inşaatı yapacak firma değil, KBB’nin kendisiydi.

KBB’nin isteğini kırmayan VERAL İnşaat, hemen çalışmalara başladı.

KBB’nin isteğini kısa bir süre sonra yerine getiren VERAL İnşaat, ulaşım ve dolaşımında içerisinde olduğu yeni projesini çizdi ve yeni projesiyle yeniden KBB’ye başvuruda bulundu.

KBB, bu kez de altyapı konusunu gündeme getirdi ve firmadan yine firmanın işi olmayan altyapı işini de çözmesini istedi.

VERAL İnşaat, yeniden kolları sıvadı ve yine kısa bir süre sonra altyapı işini de hallederek yeniden projeyi KBB’ye iletti.

Elbette ki tüm bu işler öyle birkaç günde falan olmadı.

Kaşım-gözüm derken aradan geçti mi 30 ay…

Bu süre zarfında VERAL İnşaat yetkilileri defalarca basın toplantıları düzenledi, gazetelerin hepsini teker-teker ziyaret ederek projeyi anlattı.

STK’lara gitti, projeyi anlattı, siyasi partilere gitti projeyi anlattı, Vali bey’e gitti projeyi anlattı…

Yani anlayacağınız VERAL İnşaat herkesin fikrini aldı, projenin nasıl daha iyi bir hale getirile bileceğini herkese danıştı, herkesin fikirlerini aldı.

KBB tüm bunların ardından bölgenin riskli alan ilan edilmesi ile ilgili yazıyı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yolladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söz konusu alan ile ilgili tün dosyaları inceledi ve konu bakanlar kuruluna geldi.

Tam bu noktada, bakanlar kuruluna sunulan konuyu bir bakan hariç tüm bakanlar imzaladı.

Kararı imzalamayan tek bakan ise Sayın Fikri Işık oldu.

Sayın Fikri Işık, her nedense konuya sıcak bakmamış ve imzalamamıştı.

Bunun üzerine konu Cumhurbaşkanı’nın imzasına sunulamadı.

Bir süre sonra genel seçimler oldu ve Sayın Fikri Işık bakan koltuğuna bu kez oturamadı.

Daha sonra konu yeniden Bakanlar Kurulu’nun önüne geldi ve bu kez tüm bakanlar konu ile ilgili imza verdiler.

Tüm bakanların imzasının ardından Veli Ahmet ve Hacı Hızır mahallerini riskli alan ilan eden yazı Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu imzanın ardından her iki mahallede de kentsel dönüşümün önü açıldı ve firma inşaata başlamak için gün saymaya başladı.

Tüm bunlar olurken, Sayın Işık, konu hakkında hiç beyanat vermedi, konuya alenen müdahil olmadı.

Ama birden ne olduysa sayın Işık, bahsi geçen mahallelerin sakinleriyle bir toplantı yapmaya karar verdi.

Toplantıya VERAL İnşaat’ın yetkilileri de katılım sağlamak istediler ama salondan yaka-paça dışarıya çıkartıldılar.

Sonrasında firma sahiplerinden Ömer Veral Sayın Fikri Işık’a;

 • Bu toplantıyı kendi adınıza mı yoksa parti adına mı yapıyorsunuz?
 • Kendi adınıza yapıyorsanız şimdiye kadar yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarının hangisiyle bu kadar yakından ilgilendiniz?
 • Bu toplantıdan sonra Kocaeli’ndeki kentsel dönüşüm projesinde gerçekten mağdur olanların dertlerine merhem olmak için toplantı yapmayı düşünüyor musunuz?
 • Tuana Evleri’nin yerindeki insanların başka yere taşınıp yerine yapılan lüks konutlar satılırken niçin ilgilenmediniz?
 • Bu toplantıyı parti adına yapıyorsanız partiden izin aldınız mı?
 • Parti genel merkezi bu toplantıya izin verdi mi?
 • Şu an dizden daha kıdemli, MKYK üyesi vekiller varken, onlar projeyi destekliyorken sizin tek başınıza ortaya koyduğunuz bu tavır parti disiplini açından etik mi?
 • Yaptığınız bu toplantı parti tüzüğüne uygun mu?
 • Şimdiye kadar bekleyip, sayın cumhurbaşkanımızın kentsel dönüşüm projesini bizzat imzaladıktan ve Resmi Gazete’de sayın cumhurbaşkanımızın imzasıyla yayınlandıktan sonra bu toplantıyı tertip etmeniz cumhurbaşkanımıza açık bir meydan okuma anlamına mı geliyor?
 • Bakanlıklardan ve son olarak da başbakan yardımcılığı görevinden alınmanızın sorumlusu olarak gördüğünüz cumhurbaşkanımızla bu kentsel dönüşüm projesi üzerinden bir hesaplaşma mı düşünüyorsunuz?
 • Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bütün dosyaları defaten inceleyerek onayladığı bizim hiçbir dahlimiz olmadan vatandaşı belediyede toplayarak görüşlerini dinlediği, tasdikleyerek bakanlığa gönderdiği İzmit Belediyesi’nin de uygun gördüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kılı kırk yarıp inceleyerek yüzde 97’sinin riskli binadan oluşan bu alanda cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı bu kentsel dönüşüm projesinde sizce karşılanamayan ve sizi buradaki vatandaşları ayartarak sokağa dökecek kadar yüksek beklentiniz nedir?
 • Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu kentsel dönüşüm projesini sahiplenerek yerel seçimlerden önce temel atmak istiyoruz diyerek bir ölçüde projeyi hayata geçirmenin yerel seçimlere pozitif yönde katkı sağlayacağını söylerken siz nasıl bir siyasi fayda umarak projeye karşı çıkıyorsunuz?
 • Niçin yapayalnız ve tek başınasınız?
 • Sekapark’ta yaptığınız toplantıda ‘Bu meseleyi burada kapatalım arkadaşlar’ dediğiniz mesele nedir?
 • Kentsel dönüşüm projesine karşı çıkmanızın sebebi oradaki kapatmaya çalıştığınız konu ile alakalı olabilir mi?
 • Cumhurbaşkanımızın imzasını taşıyan karara karşı ahaliyi toplayıp alenen kışkırttığınız bu toplantıdan cumhurbaşkanımız haberdar olunca size teşkkür edecek mi?
 • Bu toplantıdan dolayı parti veya cumhurbaşkanından tepki alırsanız direnmeyi düşünüyor musunuz?
 • Bu soruların cevabını vicdanen huzurlu olabilecek şekilde verebilir misiniz? KAYNAK: Kocaeli Barış Gazetesi http://www.kocaelibarisgazetesi.com/siyaset/fikri-isiki-terletecek-sorular-h103520.html                        

Sorularını yöneltti.

Yani anlayacağınız durum öylesine içinden çıkılmaz bir hal aldı ki ne siz sorun ne de ben söyleyeyim…

Sonuç olarak; sizce, son derece zeki, aklı başında, her konuyla en ince ayrıntısına kadar ilgilenen, neredeyse sokakta bir kedinin dahi canının yanmasını en ince ayrıntısına kadar araştıran, yeri geldiğinde tüm dünyaya ülkesinin çıkarları için kafa tutmaktan geri kalmayan ve siyasetin ilk basamağı olan siyasi parti üyeliğinden başlayarak Türkiye Cumhuriyeti’nin en şerefli ve en üst MAKAMI olan Cumhurbaşkanlığı makamına kadar ulaşmış olan ve bu kararı imzalayan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu kararı imzalarken konuyu en ince ayrıntısına kadar araştırmış mıdır?

Bu soruya benim cevabım evet Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kararı imzalarken bahsi geçen bölgelerle ilgili araştırmasını en ince ayrıntısına kadar yapmış ve bu araştırmaların doğrultusunda bu karara imza atmıştır.

Zira Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öyle oradan-buradan sadece duyumdan ibaret olan söylemlerle ve kulaktan dolma bilgilerle, araştırmadan-soruşturmadan falan böylesine önemli bir karara imza atmaz…

KALIN SAĞLICAKLA…

 

 

 

 

 

YORUM YAP