Ulaşımda ücretsiz aktarma protokolü imzalandı « İzmit Pusula Gazetesi

27 Mayıs 2024 - 03:06

Ulaşımda ücretsiz aktarma protokolü imzalandı

S.S 55 No’lu Alikahya Kooperatifi ile ücretsiz aktarma protokolü, Büyükşehir Belediyesi ile hayata geçirildi.

Ulaşımda ücretsiz aktarma protokolü imzalandı
Son Güncelleme :

14 Şubat 2019 - 0:19

S.S 55 No’lu Alikahya Kooperatifi ile ücretsiz aktarma protokolünü hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda imzalanan protokolle artık tüm Alikahya hatları, Akçaray Tramvay hatlarına ücretsiz aktarma verecek. Düzenlenen protokol törenine Kocaeli Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter İlhan Bayram, Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, S.S 55 No’lu Alikahya Kooperatifi Başkanı Selim Canlı ve şoförleri katıldı.

“DİĞER KOOPARATİFLERE DE ÖRNEK OLACAĞINA İNANIYORUM”

Protokol imza töreni öncesi konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “İnsanlarımızın alım gücü yükseldikçe araç sayımız da o kadar artış gösteriyor. Yerel yönetimlere düşen de en güvenli ve ekonomik olarak vatandaşın bir yerden bir yere ulaşımını sağlamaktır. Vatandaşlarımızı ve esnafımızı mağdur etmeden attığımız bu ücretsiz aktarma protokolünü önemsiyorum. Alikahya Kooperatifimizle yapmış olduğumuz bu protokolünd e diğer kooperatiflere örnek olacağını inanıyorum. Hiçbir işimizi dikta ederek yapmıyoruz, burada da ‘’kazan kazan’’ yapacağız.” Dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ EKONOMİK YÖNDEN RAHATLAYACAK”

Başkan Karaosmanoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Bu yaptığımız anlaşmamızla Alikahya tarafından gelen yolcularımız bizim tramvay istasyonunda iniyor ve araçlar şehir içini kat etmiyor. Hem olası riskler azalıyor hem aracın kullanımı hem yakıt ve zamandan tasarruf sağlıyor. Şehir içindeki araç yoğunluğunu da bu şekilde azaltmış olacağız. İnanıyorum ki Alikahya’da gerçekleştirdiğimiz bu protokol diğer kooperatiflerimize de örnek olacak ve şehrimizi trafik açısından daha da rahatlatacak. Vatandaşlarımızı ekonomik açıdan da rahatlatacak bir proje yaptık. Esnafımızın kazancında eksilme olmasın hatta artsın ama vatandaşlarımız da güvenli, ekonomik ve konforlu ulaşım ile evine gidip gelebilsin, bizim tek isteğimiz budur” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR VE ESNAF ÇOK MUTLU

Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ise protokolün ilk özelikle Alikahya’da yaşayan ve Kocaelili vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dileyerek toplu taşımayı vatandaşlarımıza özendirmek günümüz şartlarında çok önemli olduğunu dile getirdi. Kurt, bu protokolün kente çok önemli kazanımlar sağlayacağını ve Kocaeli’ye örnek olduğunu ifade etti. S.S 55 No’lu Alikahya Kooperatifi Başkanı Selim Canlı ise Alikahya’da bulunan 60 bin vatandaşın bu anlaşmadan dolayı çok mutlu olduğunu esnafın da bu mutluluğu yaşadığını kaydetti. Konuşmaların ardın protokol imzaları atıldı.

EK ÜCRET ÖDEMEDEN ULAŞIM

Büyükşehir Belediyesi, Alikahya bölgesindeki artan konjonktürel gelişmelere bağlı olarak, bölgede hizmet veren toplu taşıma hatlarını; tüm mahalleleri ve kuruluşları kapsayacak şekilde yeniden revize etme çalışmasını tamamladı. S.S 55 No’lu Alikahya Kooperatifi ile ücretsiz aktarma protokolünü hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, Alikahya Kooperatif araçlarının güzergâhının geçmediği İzmit merkeziyle araçların son durağı olan Batı Terminali’nden sonraki duraklara da vatandaşlara ek ücret ödemeden ulaşımını sağlayacak. Ayrıca Doğu Kışla Parkı’na ve burada faaliyete alınan modern kapalı azar alanına da vatandaşlar, ek ücret ödemeden ücretsiz olarak ulaşabilecek.

AKTARMALI SEYAHATLER ÜCRETSİZ

İmzalanan protokol ile 26, 27, 28 ve 29 numaralı hatlarla Otogardan Tramvay’a ücretsiz aktarma yapılabilecek. İmzalanan protokol ile İzmit’ten Alikahya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Kocaeli Stadyumu, Organize Sanayi Bölgesi, İZAYDAŞ gibi birçok noktaya Tramvay ile ücretsiz aktarmalı seyahat yapılabilecek. Protokol ile Alikahya bölgesinden İzmit merkeze de ücretsiz aktarmalı seyahat imkânı olacak. İzmit’ten Alikahya bölgesine yolculuk da yine ücretsiz aktarma ile sağlanacak.

                                                    

İLÇELER-TRAMVAY İŞBİRLİĞİ

Kocaeli’nin Güney ve Doğu bölgelerinden gelerek (Karamürsel-Gölcük-Başiskele-Kartepe), Batı Terminali’nde son durak yapan toplu taşıma araçlarını kullanan her kesimden vatandaşımız (Araçlarda Elektronik Ücret Toplama Sistemi Olmak Şartı İle) tramvayı ücretsiz olarak kullanarak, yolculuklarına Batı Terminali’nden sonra da devam edebilecek. Batı Terminalinden sonra da Seka Devlet Hastanesine, yeni Kongre Merkezine, Okullar Bölgesine (Eğitim Kampüs Bölgesi) ve Plaj Yoluna kadar ek bir ücret ödemeden ulaşım sağlanabilecek. Tramvayın güzergâhları yapıldıkça daha seri ve hızlı bir ulaşım ağı kurulması ve vatandaşların daha az maliyetle ulaşımlarını sağlamları adına düzenlemeler devam edecek.

YORUM YAP