Ukraynalı çocukları Karagöz ve Hacivat karşıladı « İzmit Pusula Gazetesi

17 Haziran 2024 - 13:17

Ukraynalı çocukları Karagöz ve Hacivat karşıladı

11. Kocaeli 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali için Kocaeli’ne gelen Ukraynalı çocuklar, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Gölge Oyunu ile karşılandı.

Ukraynalı çocukları Karagöz ve Hacivat karşıladı
Son Güncelleme :

18 Nisan 2019 - 21:18

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 11. düzenlediği Kocaeli 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali için Kocaeli’ne ülkeler gelmeye devam ediyor. Festival için Kocaeli’ne gelen Ukraynalı çocuklar ilk olarak Türk Kültüründe önemli bir yere sahip olan Karagöz ve Hacivat ile tanıştı.

 

SEVİNÇLE KARŞILANDILAR

Festival için Kocaeli’ne gelen Ukraynalı ekibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi personeli karşıladı. Rehberler eşliğinde Ukraynalı heyet evlerinde kalacakları çocuklar ile tanışmak için Şehit Alper Al Ortaokulu ve Emek Dayanışması İlkokulu’na götürüldü. Okulda Türk çocuklar tarafından karşılanan Ukraynalı çocuklar samimi görüntüler oluşturdu.

 

TERCÜMAN EŞLİĞİNDE GÖLGE OYUNU

Okulda karşılanan Ukraynalı çocukları bir de sürpriz bekliyordu. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Gölge oyunu bu kez Ukraynalı çocuklar için sahneye taşındı. Hayatlarında ilk kez Gölge oyunu ile karşılaşan Ukraynalı çocuklar tercüman eşliğinde Karagöz ve Hacivat’ı tanıdı. Tercüman eşliğinde sahnelenen gölge oyunu çocuklar tarafından büyük beğeni topladı.

 

“ÇOCUKLARIMIZA TÜRK KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRETİYORUZ”

Ukraynalı çocukları okullarında ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Şehit Alper Al Ortaokulu Müdürü İsmail Ünlü; “Bu buluşma bizim çocuklarımız için önemli bir fırsat. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu festival iki ülke arasında unutulmaz bir dostluk bağı kuruyor. Buraya gelen çocuklarımız Türk kültürünü öğreniyor. Biz de karşılamada bu çocuklarımıza bizim kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olan Karagöz ve Hacivat ile tanıştırdık. Güzel bir etkinlik olduk. Tercüman eşliğinde gerçekleşen bir oyun olduğu için çocuklarımızda oyundan büyük keyif aldılar” dedi.

YORUM YAP