Türkiye’den ABD’ye rest « İzmit Pusula Gazetesi

21 Şubat 2024 - 18:10

Türkiye’den ABD’ye rest

Dışişleri Bakanı Mevlüt çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında ABD’nin Türkiye’ye yönelik ambargo uygulayacağı iddialarına yanıt verdi.

Türkiye’den ABD’ye rest
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2018 - 11:57

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu CNN Türk’te katıldığı canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde;

ABD’NİN TÜRKİYE’YE AMBARGO UYGULAYACAĞI İDDİASI

(S-400 alımı ve ABD’nin Türkiye’ye ambargo uygulamasının istenmesine yönelik soru üzerine) “Bir ülkenin başka ülkeyle ilişkileri üçüncü bir ülke tarafından bu şekilde sorgulanmaz. Bunun karşılığına da hazır olman gerekiyor. ‘Ben süper gücüm’ BM var, uluslararası örgütler var. Oralardan bir karar çıkarsa herkes uyar. Dolayısıyla ABD’nin bize yaptırım uygulaması mantıksız ve yanlış. ABD bize ambargo veya bize yönelik adım atarsa Türkiye mutlaka buna cevap verir. Ama biz bunu arzu etmeyiz.”

“Benim hava sahamı korumam lazım. İhtiyaç olanları almam lazım. Benim acil olarak ihtiyacım var. Sen vermezsen ben başkasından alacağım. Hem vermiyorsun hem başkasından aldığım da ambargo uygulayacaksın. Türkiye senin emrine bir ülke değil ki. Üst perdeden konuşmak veya tehdit etmek doğru bir yaklaşım değil ve müttefikliğe sığmaz. S-400’lerin kontrolü bizde olacak ve müttefiklerimizi düşman olarak tanımlamayacağız. Benim ülkemdeki satın aldığım ya da ürettiğim bir savunma sistemi ya da herhangi bir silah, benim müttefikimi düşman olarak tanımlamaz, tanımlayamaz. Bu konularda hassas iken bize tehditvari konuşmaları doğru değil.”

ABD’YE F-35 YANITI

“F-35 uçağı satışlarının iptal edilmesi kabul edilemez. Biz ilişkileri düzeltmeye çalışırken böyle adım atarlarsa Türkiye’den karşılığını alırlar. Artık eski Türkiye yok.”

Çavuşoğlu öte yandan gelecek hafta içinde ABD’ye bir ziyaret düzenleyeceğini de ifade etti.

RUSYA İLE VİZELER KALKIYOR

“Rusya ile vizeleri kaldıracağız. Daha sonra da pasaportsuz seyahat görüşmelerine tekrar başlayacağız. En son görüşmede Lavrov ile görüştüm. Kimliklerde çipler var. Kimlik bilgileri orada var. Havaalanına bu cihazların konulması yeterli. Bu sene olmaz. Önce vizeleri kısmen kaldırmaya çalışacağız. Resmi ve hizmet pasaportlarına kaldırmayı önerdi Ruslar. Kısmen de olsa vizeler kalkar. Yıl sonuna doğru belki Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin adım atarlar. Önce vizeleri kaldıralım sonra kimlikle geliş gidişler nasıl olacak bunları görüşürüz.”

YORUM YAP