Türkiye’den ABD’ye rest: Tepelerine bineceğiz! « İzmit Pusula Gazetesi

5 Haziran 2023 - 16:31

Türkiye’den ABD’ye rest: Tepelerine bineceğiz!

Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı harekatı ile ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de Irak’ta nerede terörist varsa gideriz onların tepesine bineriz. Fırat Kalkanı bölgesine 100 binden fazla kişi döndü” dedi. ABD’ye de sert tepki gösteren Çavuşoğlu, “Neymiş efendim sivillerden endişeleniyoruz. Sivillere yaptığınız işkenceyi tarih yazıyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’den ABD’ye rest: Tepelerine bineceğiz!
Son Güncelleme :

26 Ocak 2018 - 21:58

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kepez’de katıldığı bir programda Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili önemli mesajlar verdi. ABD’ye sert tepki gösteren Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:

YPG’lileri, PKK’lıları Afrin’de de yerle bir edeceğiz. Fırat Kalkanı Harekatı’nda Cerablus’dan El Bab’a kadar DEAŞ’ı yok ettiğimiz gibi. DEAŞ da bir, YPG de PKK da FETÖ de bir. Hepsi terör örgütüdür. Hepsinin amacı yakmak yıkmaktır. Suriye’de Irak’ta nerede terörist varsa gideriz onların tepesine bineriz. Fırat Kalkanı bölgesine 100 binden fazla kişi döndü.

Fırat Kalkanı operasyonu bölgesinde insanlar nasıl huzur içinde yaşıyorsa, inşallah Afrin’de de aynı şekilde yaşayacak. Şimdi bizim askerimizin Mehmetçik’in görevi bu. Onlar gibi oraları terk etmek zorunda kalan insanlarda geri dönerek huzur bulacak. Türkiyede 350 bine yakın Kürt kardeşimiz yaşıyor. Bu YPG/PKK ABD’nin de desteğiyle Suriye topraklarının yüzde 25’inden fazlasını kullanıyor. Hiç kimse çıkıp da bizim terörle mücadelemize laf edemez.

ABD’YE SERT SÖZLER

Neymiş efendim sivillerden endişeleniyoruz. Bir bahane bulacak ya… İnsani konulardan endişe ediyorlarmış. İnsani konularda, göçmen konusunda Türkiye’den daha hassas bir ülke var mı? 3,5 milyon Suriyeli’yi misafir ediyoruz. Hiçbir zaman ‘öf’ dedik mi? Ne zaman sivillere yönelik hassasiyetimizi yitirdik de hatırlatmaya kalkıyorsunuz. Sen hangi hakla insani konuları hatırlatıyorsun? Sivillere yaptığınız işkenceleri tarih yazıyor. Sen hangi hakla bana sivil konuları insani konuları hatırlatıyorsun? Dünyanın her yerinde insanlara zulmediyorlar. Myanmar’da zulmedenlere susuyorsun, PKK konusunda konuşuyorsun. İnsani yardımlarda birinci sırada olmuş ülkeye kimse ders veremez. Mert olun, ikiyüzlü olmayın, dürüst olun.

Hem terör örgütüne silah vereceksin hem de silah verdiğin kısımdakiler ayaklanacak. Ne fazla uzamasın kardeşim? Bittiği yere kadar tükendiği yere kadar gideceğiz. Onlar tükendikten sonra da oraları Suriyelilere teslim edeceğiz. İster Afrin’den isterse Kandil’den Münbiç’ten gelsin nereden gelirse gelsin terör örgütüne müdahale edeceğiz. Türkiye’ye karşı nasıl yaklaşacaklarını öğrenecekler. Türkiye’ye saygı duymayı öğrenecekler. Türkiye tehditten baskıdan, şantajdan korkan bir ülke değil.

Terörle mücadeleden rahatsız oluyorsan açıkça söyle. İki yüzlü olma. Sen terör bahanesiyle ülkeleri işgal ediyorsun sonra bize insanlık dersi vermeye kalkışıyorsun. Kısa tutun diye kendilerince açıklama yapıyorlar. Gittiği yere kadar, tükendiği yere kadar gideceğiz. Suriye’nin taprağında gözümüz yok. Bizim için DEAŞ da,PKK da PYD de, FETÖ de aynıdır. YPG Suriye’nin yüzde 25’ini kontrol ediyor.

YORUM YAP