Türkiye ile AB yakınlaşması: Bundan sonra ne olacak? « İzmit Pusula Gazetesi

11 Aralık 2023 - 03:43

Türkiye ile AB yakınlaşması: Bundan sonra ne olacak?

Türkiye, Avrupa Birliği’yle ilişkilerini canlandırmak için 3 yıl aradan sonra Reform Eylem Grubu’nu toplarken, uzmanlar, bu sürecin tetikleyicisinin hem AB’nin hem de Türkiye’nin ABD’yle yaşadığı krizler olduğuna işaret ediyor. Bir diğer etken de Türk lirasının yaşadığı krizin Türkiye’nin yanısıra Avrupa Birliği için de ciddi sorun yaratma riski taşıması.

Türkiye ile AB yakınlaşması: Bundan sonra ne olacak?
Son Güncelleme :

01 Eylül 2018 - 0:25

Peki bu ilişkiler hangi yöne evrilecek? Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye için bir kez daha ‘stratejik ortak’ seçeneğini vurgularken, Almanya ise, normalleşme süreci için Türkiye’deki vatandaşlarının serbest bırakılmasını şart koşuyor.

Bu süreçte taraflar arasında yoğun bir diplomasi trafiği yaşanıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Viyana’da AB dışişleri bakanları zirvesinde ikili temaslarda bulundu, Hollanda’yla normalleşme adımları atılacağını söyledi. Her iki ülkenin önümüzdeki günlerde büyükelçilerini karşılıklı olarak atamaları bekleniyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, gelecek hafta Ankara’da olacak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, eylül ayı sonunda Almanya’yı ziyaret edecek.

Türkiye-AB ilişkilerini ve olası senaryoları BBC Türkçe’ye değerlendiren uzmanlar, son dönemde ABD ile yaşanan siyasi ve ekonomik krizin, AB ve Türkiye yakınlaşmasında önemli bir itici rol üstlendiği konusunda hem fikir.

‘Yakınlaşmada itici faktör ekonomi’

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’ndan (SETA) Dr. Murat Yeşiltaş’a göre, hem Türkiye hem de AB, söz konusu gerilimin iki taraf için de kazanç sağlamayacağının farkına vardı:

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN