Türkiye için yeni dönem başlıyor! « İzmit Pusula Gazetesi

1 Mart 2024 - 10:30

Türkiye için yeni dönem başlıyor!

Türkiye’nin doğal gaz ticaret merkezi olma hedefi doğrultusunda planlanan spot doğal gaz alım satımının yapılacağı piyasanın alt yapısı tamamlandı. Spot doğal gaz piyasa sisteminin test aşaması yarın başlayacak.

Türkiye için yeni dönem başlıyor!
Son Güncelleme :

31 Mart 2018 - 22:05

Elektronik platform üzerinden doğal gaz alım ve satımının yapılmasına imkan sağlayacak spot doğal gaz piyasa sisteminin test süreci Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) tarafından yarın başlatılacak. Yaklaşık 5 ay sürecek test döneminde Türkiye ve yakın bölgesindeki ülkelerin doğal gazı kurulacak spot piyasada fiyatlanacak.

5 AYLIK TEST DÖNEMİ

Türkiye’nin doğal gaz ticaret merkezi olma hedefi doğrultusunda EPİAŞ bünyesinde oluşturulan piyasa sisteminin test dönemi yaklaşık 5 ay sürecek.

GERÇEK ALIM SATIM OLMAYACAK

Bu süreçte piyasa katılımcıları, yazılımını EPİAŞ’ın yaptığı uygulama üzerinden sanal olarak doğal gaz alım satımı yapacak ve işlem süreçlerine ilişkin deneyim kazanacak. Bu süre zarfında piyasada gerçek doğal gaz alım satım ve teslimatı yapılmayacak.

TEKLİF VERİLECEK

Piyasanın hayata geçirilmesiyle, doğal gaz ticareti yapmak isteyen katılımcılar, kurulan elektronik platform üzerinden alım ve satım için teklif verebilecek. Platform üzerinde eşleşen teklifler kesinleştikten sonra Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) “Elektronik Bülten Tablosu”na iletilerek sisteme girilecek.

EŞİTSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Ayrıca şu an BOTAŞ tarafından piyasa mekanizması haricinde tedarik edilen ve fiyatlandırılan dengeleme gazı da kurulacak sistem içinde fiyatlanacak. Bu uygulamayla, dengeleme gazının piyasada fiyatlanmamasından dolayı elektrik ve doğal gaz piyasaları arasında oluşan eşitsizliğin de önüne geçilecek.

BOTAŞ tarafından yürütülen dengeleme işlemleri sonucundaki fiziki dengesizliklere ilişkin uzlaştırma işlemlerini de EPİAŞ yürütecek.

40 KATILIMCI

Yarın test süreci başlatılacak sanal spot doğal gaz alım satım uygulamasında, 40 piyasa katılımcısının işlem yapması bekleniyor. Spot doğal gaz piyasası uygulamasına yönelik EPİAŞ tarafından katılımcılara geçen hafta kayıt süreci, teminat, uzlaştırma, avans ve fatura süreçlerine ilişkin detaylı bilgi ve eğitim verilmişti.

YORUM YAP