TBMM GENEL KURULU… « İzmit Pusula Gazetesi

21 Mart 2023 - 21:01

TBMM GENEL KURULU…

TBMM GENEL KURULU…
Son Güncelleme :

05 Aralık 2017 - 21:15

TBMM Genel Kurulu, Ahmet Aydın başkanlığında toplandı.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, her alanda başarıyla görev alan kadınların gelişen Türkiye’nin simgesi, geleceğin de en önemli güvencesi olmaya devam edeceğini belirtti.

Aydın, 5 Aralık’ın Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 83’üncü yıl dönümü olduğunu belirterek, parlamenter demokrasinin temeli ve vazgeçilmezi olan seçme ve seçilme hakkının ülkenin tüm fertlerine, dil, din, ırk ve sosyal sınıf ayrımı yapılmadan verilmesinin, uygarlığın temel esası olduğunu ifade etti.

Türk milletinin bu çağdaş meziyeti dünyadaki pek çok ülkeden önce kazandığına işaret eden Aydın, kadınlara, seçme ve seçilme hakkının da birçok gelişmiş ülkeden önce verildiğini söyledi.

Türkiye’deki kadınların, seçme ve seçilme hakkını kazandığı günden bu yana, dünya milletlerine her alandaki gibi örnek olduğunu dile getiren Aydın, “Bugün hayatın her alanında en aktif, verimli ve ülke potansiyelini güçlendirici şekilde katılımcı kadınlarımız, siyasal yaşamda da aynı şekilde her geçen gün artan bir şekilde amaçlarına, hedeflerine ulaşmaktadır. Ülkemizde her alanda başarıyla görev alan kadınlar bugün gelişen Türkiye’nin simgesi, geleceğimizin de en önemli güvencesi olmaya devam edecektir.” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta da 3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü olduğunu anımsatarak, herkesin bir engelli adayı olduğuna dikkati çekti. 4 Aralık’ın ise Dünya Madenciler Günü olduğunu ifade eden Usta, madencilerin daha güvenli bir ortamda çalışmaları ve emeklerinin karşılığını almaları için düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti.

Usta, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin üzerinden 83 yıl geçmesine ve temsilde eşitlik sağlanmasına rağmen, fırsat eşitliği sağlanamadığını dile getirdi.

Türk kadının eğitim, iş ve siyasi hayatta erkeklerin gerisinde bulunduğuna, şiddet, tecavüz ve cinayetlere maruz kaldığına dikkati çeken Usta, “Bu yıl dönümlerini kutlamanın ötesinde bir şeyler yapmamız konusunda TBMM olarak bize büyük bir sorumluluk düşmektedir.” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da 2018 bütçesinin önümüzdeki günlerde Genel Kurula geleceğini belirterek, ülkenin ekonomik durumun ortada olduğunu söyledi. Dün enflasyon rakamlarının açıklandığını anımsatan Yıldırım, AK Parti iktidarının son 14 yılın en yüksek enflasyonunu ülkeye yaşattığını savundu.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu da Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı kazanması için mücadele veren tüm kadınları saygıyla selamladığını ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da Türk kadınlarının seçme ve seçilme hakkına birçok demokratik ülkeden önce kavuşmasına rağmen bugün Türkiye’deki kadınların, 145 ülke arasında cinsiyet eşitliğinde 130’uncu sırada yer aldığını savundu.

Kadınların şiddete maruz kaldığını, yılın ilk 10 ayında en az 337 kadının cinayete kurban gittiğini anlatan Özkoç, “Kadın erkek eşitliği deyince ‘fıtratlarına ters’ diyen, kadının kahkahasına, oturmasına, hamile sokağa çıkmasına karşı olan, iş arayan kadınlara ‘evdeki işler yetmiyor mu’ diye seslenen, en önemli kariyeri annelik gören zihniyeti, yönetimi değiştirmek zorundayız.” şeklinde konuştu.

Şırnak’ta meydana gelen maden kazasında 3 işçinin hayatını kaybettiğini anımsatan Özkoç, bu kişilerin ihmaller ve denetimsizlik nedeniyle yaşamını yitirdiğini ileri sürdü. Özkoç, “Buradaki beylerin çocukları, ‘offshore’ adalarında milyonlarla oynarken Türkiye’nin bir ucunda, denetim mi, ruhsat mı bakmadan ekmek için madene mecbur kalmış insanlar, evlatlarını her gün dualarla işe yolluyorlar.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da AK Parti olarak kadınların siyasette daha aktif olmasını sürekli teşvik ettiklerini belirtti.

Öte yandan, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem ile AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç “5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınması”, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel ise “Hafriyat kamyonlarının neden olduğu ölümler”e ilişkin gündem dışı konuşma yaptı.

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, engelli konusunun, vatan, bayrak gibi ideolojik takıntıların ötesinde kendilerini bir araya getiren belli başlı meselelerden olduğunu söyledi.

MHP, Danışma Kurulunda uzlaşma sağlanamadığı için engellilerin sorunlarına yönelik araştırma önergesinin bugün görüşülmesini grup önerisi olarak Genel Kurul gündemine getirdi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, önergesini açıklarken engellilere yönelik son araştırmanın 2002’de yapıldığını anımsatarak, Türkiye’de engelli vatandaşların sayısı, engel durumu, eğitim, sağlık ve istihdam şartlarının tahmini verilerine dayandığını belirtti.

Hükümetten, Türkiye’deki engelli oranının azaltılmasını hedeflemesi ve bu yönde politikalar belirlemesini isteyen Akçay, kamudaki engelli istihdamının yüzde 3’ten yüzde 5’e, engelli işçi kontenjanının yüzde 4’ten yüzde 6’ya çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Akçay, engellilere yönelik haftalık rehabilitasyon süresinin 2’den 4 saate çıkarılmasını, engelli yaşam merkezlerinin yaygınlaştırılmasını önerdi.

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Dünya Engelliler Günü’nün, bir farkındalık ve engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günü olduğunu ifade etti. Hürriyet, bu sorunla yüzleşilmesi ve sorunun ortadan kaldırılması için çalışmaya başlamaları gerektiğini kaydederek, “Beyinlerimizdeki engelleri kaldıralım, engelsiz dünya için el ele verelim.” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, MHP’ye bu önerisinden dolayı teşekkür etti. Özdemir, engelli konusunun, vatan, bayrak gibi ideolojik takıntıların ötesinde kendilerini bir araya getiren belli başlı meselelerden olduğunu söyledi.

Özdemir, bütün partilere, “Engellilerle ilgili tekliflerinizi, önerilerinizi, bu konudaki aksaklıkları, eksiklikleri getirin, beraberce müzakere edelim, belli noktaya getirelim.” çağrısında bulundu. Özdemir, 52 bini memur yaklaşık 153 bin engellinin çalışma yaşamında yer aldığını, 521 bin engelliye evde bakım hizmeti sunulduğunu bildirdi.

Konuşmaların ardından MHP’nin grup önerisi kabul edilmedi.

YORUM YAP