Son dakika: Bakanlık 282 hileli ürünü açıkladı! « İzmit Pusula Gazetesi

21 Nisan 2024 - 02:23

Son dakika: Bakanlık 282 hileli ürünü açıkladı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceğinin yer aldığı 173 firmaya ait 282 parti ürün açıklandı.

Son dakika: Bakanlık 282 hileli ürünü açıkladı!
Son Güncelleme :

23 Mart 2018 - 20:16

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et ve süt  ürünleri, takviye edici gıdalar ve benzer ürünler, bitkisel yağlar, bal, alkolsüz  içecekler, baharat, çikolata, enerji içeceği üretiminde taklit ve tağşiş yapan  işletmeler ve ürünlerini kamuoyuna ilan etti.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan  duyuruda, kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yapıldığı  kesinleşen yoğurt, peynir, tereyağı, kaymak başta olmak üzere 64 parti ürüne ait  bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Süt ürünlerinde bitkisel yağ, jelatin, nişasta  tespit edildiği belirtildi.

Et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve  tağşiş yapıldığı kesinleşen, sucuk, köfte, kebap, sulu köfte, karnıyarık, kıymalı  börek, lahmacun, pide harcı ve döner ürünlerinin aralarında bulunduğu 70 parti  ürüne ait bilgiler açıklanırken, içinde kırmızı et olduğu belirtilen ürünlerin  çoğunda kanatlı eti tespit edildiği, özellikle pide ve yemek harçlarında sakatat,  deri, baş eti gibi tağşişlere rastlandığı ifade edildi.

Bitkisel yağlarda da taklit ve tağşiş yapılan 104 parti ürüne ait  bilgilere yer verildi. Bunların arasında zeytinyağı ve ayçiçek yağı  bulunuyor.

Duyuruda, takviye edici gıdalarda da değiştirilmiş 15 ürüne ait  bilgiler yer aldı. Bitkisel macun ve bitkisel gıda takviyelerinde sıklıkla ilaç  etkin maddesi “sildenafil”e rastlandığı bildirildi.

Balda da taklit ve tağşişle üretilen 15 parti ürün açıklamada yer  aldı.

Alkolsüz içeceklerde 5, çikolatada 6, enerji içeceğinde 1, bitki  çayında 1, baharatta da 1 parti ürününe ait bilgiler kamuoyuna ilan edildi.

YORUM YAP