Şehit Cengiz Topel tatbikatı Kasım’da « İzmit Pusula Gazetesi

11 Aralık 2023 - 02:49

Şehit Cengiz Topel tatbikatı Kasım’da

Şehit Cengiz Topel tatbikatı Kasım’da
Son Güncelleme :

09 Ekim 2019 - 0:34

Şehit Yzb.Cengiz TOPEL Akdeniz Fırtınası Tatbikatı; Türkiye ve KKTC’nin katılımıyla 07-11 Ekim 2019 tarihleri arasında KKTC’de icra edilecek.

Şehit Yzb.Cengiz TOPEL Akdeniz Fırtınası Tatbikatı ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada;

“1. Şehit Yzb.Cengiz TOPEL Akdeniz Fırtınası Tatbikatı; Türkiye ve KKTC’nin katılımıyla 07-11 Ekim 2019 tarihleri arasında KKTC’de icra edilmektedir.

2. Tatbikatın maksadı; KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (KTBK.K.lığı) birliklerinin birleşik ve müşterek harekat ortamında Hava Hücum Harekâtı ve Muharebe Arama Kurtarma Harekâtı planlama ve icra etme yeteneklerini geliştirmektir.

3. Tatbikat; KKTC’den Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Özel Görev Birliği, Kara Havacılık Birliği ile Türkiye’den Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Havacılık Komutanlığı ve KTBK Komando Alay Komutanlığı unsurlarının katılımı ile icra edilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

Şehit Yzb.Cengiz TOPEL kimdir?

Cengiz Topel, Türk pilot yüzbaşı. 1964’te Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda, uçağı Rum uçaksavarlar tarafından vurulunca paraşütle atladı ve esir düştü. Rumlar tarafından hastanede öldüğü belirtilen Topel’in naaşı iade edildi. Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’taki ilk pilot kaybıdır.

Doğum tarihi: 2 Eylül 1934, İzmit
Ölüm tarihi ve yeri: 8 Ağustos 1964, Kıbrıs
Defin tarihi ve yeri: 14 Ağustos 1964, Edirnekapı Şehitliği, İstanbul
Ebeveynler: Mebuse Hanım, Hakkı Bey
Eğitim: Haydarpaşa Lisesi, Kara Harp Okulu, Kuleli Askerî Lisesi

 

YORUM YAP