“Radyo ve Televizyon Yayınlarında Güzel Türkçe Kullanımı Çalıştayı” Başladı « İzmit Pusula Gazetesi

27 Mayıs 2024 - 08:39

“Radyo ve Televizyon Yayınlarında Güzel Türkçe Kullanımı Çalıştayı” Başladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ve Türk Dil Kurumu tarafından yürütülen “Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması” Projesinin önemli bir aşaması olan “Radyo ve Televizyon Yayınlarında Güzel Türkçe Kullanımı Çalıştayı” 4-7 Şubat tarihleri arasında Üst Kurulda ve Türk Dil Kurumunda düzenlenecek toplantılarla devam edecek.

“Radyo ve Televizyon Yayınlarında Güzel Türkçe Kullanımı Çalıştayı” Başladı
Son Güncelleme :

06 Şubat 2019 - 14:27

Akademi, medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar, RTÜK ve TDK bir araya geldi

Bugün Üst Kurulun Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Üst Kurul Başkan Vekili Esat Çıplak, TDK Başkanı Gürer Gülsevin, medya hizmet sağlayıcı kuruluşların temsilcileri, akademisyenler ve Üst Kurul çalışanları katıldı. “Yayınlarda Anlatım Bozuklukları ile Kaba, Müstehcen ve Argo Dil Kullanımı” temasıyla toplanan çalıştay heyeti yapılan tartışmalardan çıkan fikir ve önerilere göre gün sonunda bir bildiri hazırlayacak.

Üst Kurul Başkan Vekili Esat Çıplak ve TDK Başkanı Gürer Gülsevin’in projenin RTÜK ve TDK ayaklarında yapılan çalışmalara değinerek katılımcılara proje kapsamında gösterdikleri gayretten dolayı teşekkür etmesiyle başlayan çalıştay, “Yayınlarda Anlatım Bozuklukları ile Kaba, Müstehcen ve Argo Dil Kullanımı” komisyonu başkanı Prof. Dr. Ahmet Karadoğan’ın komisyon toplantısını başlatmasıyla devam etti. Komisyon Üyesi ve Üst Kurul Uzmanı Neriman Saraçoğlu “Radyo ve Televizyonlarda Doğru, Güzel ve Anlaşılır Türkçe Kullanımının Yaygınlaştırılması” Projesi kapsamında daha önce hayata geçirilen Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk Kursları, Yayınlarda Türkçenin Kullanımı Tarama Çalışması, Güzel Türkçe Kullanımı için Rehber İlkeler kapsamında uygulamaya geçirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi. Saraçoğlu’nun ardından Komisyon Üyesi ve TDK Uzmanı Hatice Yazıcı Malkoç, TDK tarafından yapılan yayın tarama çalışmasının öne çıkan başlıklarından biri olan anlatım bozukluklarıyla ilgili yayınlardan örneklerin yer aldığı bir sunum yaptı.  Malkoç ayrıca kaba, argo, müstehcen söz ile küfür kullanımına ait örneklerin program türlerine göre dağılımını gösteren bir tabloyu katılımcılarla paylaştı.

Dört gün boyunca sürecek çalıştay toplantılarının ardından hazırlanan bildiriler derlenerek çalıştay sonuç bildirisi olarak kamuoyuyla paylaşılacak.

YORUM YAP