Prof. Kadıoğlu, ‘’Küçük depremi hissediyorsanız zemininizde problem vardır’’ « İzmit Pusula Gazetesi

15 Nisan 2024 - 18:36

Prof. Kadıoğlu, ‘’Küçük depremi hissediyorsanız zemininizde problem vardır’’

11. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılan Prof. Dr. Kadıoğlu, depreme yönelik bilgilerini paylaştı

Prof. Kadıoğlu, ‘’Küçük depremi hissediyorsanız zemininizde problem vardır’’
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2019 - 13:46

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Kocaeli Kitap Fuarı Akçakoca Konferans Salonunda, Türk Meteoroloji ve Afet Yönetimi Profesörü Mikdat Kadıoğlu, “Kocaeli ve Deprem-Afet Affetmez” konulu söyleşi gerçekleştirdi. Afet Affetmez isimli kitabı bulunan Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, ‘’Güneşin altında depremden küresel iklim değişikliğine neredeyse söylenmedik şey kalmadı ama çoğu bilgi abartılarak kent efsanesinden öteye birer komplo teorisi haline getirildi” dedi.

ZEMİNİNİZİNDE SAĞLAM OLMASI GEREKİR

Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, “Kocaeli’de de dere yatağında alüvyonda yapılmış evler var. İstanbul depremi Kocaeli’ni de etkileyecektir. Her küçük depremi hissediyorsanız zemininizde bir problem vardır. Oturduğunuz binanın sağlamlığının yanı sıra zemininizin de sağlamlığı önemlidir. Depremin frekansı arttıkça salınım fazla olur” dedi.

YAĞIŞ REJİMİ DEĞİŞTİ

Prof. Dr. Kadıoğlu, “21 Haziran itibariyle astronomik olarak yaz ayı başlıyor. Hava denilen şey güneşten ısınmaz, yer ısınınca hava ısınır. Cemre olayı da öyle önce havanın, sonra suyun sonrada toprağın ısınması lazım. Temmuzun ikinci yarısı itibariyle havalar oldukça sıcak olmaya başlıyor. İklim değişikliğiyle beraber kışları kuraklık yaşıyoruz. Yağış rejimi değişti. Kışın kar yağmıyor eskisi gibi. Dolu, hortum, seller ülkemizde artan afetlerden. Seller ani şiddetli sağanak yağışlar sebebiyle oluşuyor. 60 cm’lik sel suyu bir otomobili taşıyabilir” ifadesini kullandı.

FRANSA’DA 35 BİN KİŞİ ÖLDÜ SICAK HAVADA

Kadıoğlu, “Sıcak hava dalgaları da büyük afetlerden. Amerika’da fakirlere klima yardımında bulunuyorlar aşırı sıcaklarda. 2003 ağustos ayında Fransa’da 35 bin kişi öldü sıcak hava dalgasında. Yazın çok sıcakta vücudu terleyerek soğuturuz bu sebeple bol su tüketmeliyiz. Yıldırımda ölenlerin sayısı artıyor ülkemizde. Yıldırım esnasında, ıslanmamak için ağacın altına sığınırız yıldırım esnasında zemin ıslak olduğu için elektrik yayılıyor ve çarparak kalbin durmasına sebep olur” dedi.

YORUM YAP