NATO: “Endişeliyiz!!!” « İzmit Pusula Gazetesi

15 Nisan 2024 - 18:41

NATO: “Endişeliyiz!!!”

NATO: “Endişeliyiz!!!”
Son Güncelleme :

05 Aralık 2017 - 21:39

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Yemen’deki gelişmelerden endişe duyduklarını ancak ittifak olarak yaptıklarının barışçıl bir çözüme ulaşabilmek için uluslararası çabalara destek vermek olduğunu söyledi.

Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, iki gün sürecek toplantıda AB-NATO iş birliği, terörle  mücadele, Kuzey Kore ve açık kapı politikasını ele alacaklarını belirtti.

Bir soru üzerine Yemen’deki gelişmeleri değerlendiren Stoltenberg,  “Yemen’deki durumdan endişeliyiz. Çünkü, çok sayıda insan öldürüldü. Çok uzun  süredir devam eden bir çatışma durumu var.” dedi.
NATO’nun çatışmanın bir parçası olmadığı ve Yemen’de varlığının  bulunmadığına dikkati çeken Stoltenberg, “Yaptığımız şey ise şiddeti sona  erdirmek ve müzakere edilmiş barışçıl bir çözüme ulaşabilmek için uluslararası  çabalara destek vermek.” ifadesini kullandı.
“Kosova’dan ayrılma planımız yok”
Stoltenberg, NATO’nun Kosova’daki varlığının devam edip etmeyeceğine  ilişkin bir soruya, “Kosova’yı terk etme yönünde hiçbir planımız yok. NATO Kosova  Barış Gücü (KFOR), Kosova’da güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olmada  önemli bir rol oynuyor. Çünkü sahada yaptığımız değerlendirme, NATO’nun Kosova’da  olmasına duyulan ihtiyacın devam ettiğinin önemini vurguluyor.” yanıtını verdi.
Toplantıda, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil  ediyor.
KAYNAK: GAZETE VATAN

YORUM YAP