MHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ERDEM’İN BASIN TOPLANTISI… « İzmit Pusula Gazetesi

1 Mart 2024 - 13:46

MHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ERDEM’İN BASIN TOPLANTISI…

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen açığını ve atanamayan öğretmenlerin durumunu dile getirdi.

MHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ ERDEM’İN BASIN TOPLANTISI…
Son Güncelleme :

01 Şubat 2018 - 16:33

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen açığını ve atanamayan öğretmenlerin durumunu dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen açığını 110 bin olarak açıkladığını ancak bu ay önce 20 bin öğretmenin atanacağını ardından bu sayının 25 bine çıkarıldığını belirten Erdem, “Bu 5 bin artışı bir müjde olarak mı görmeliyiz yoksa ‘kötünün iyisi mi’ demeliyiz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin öğretmen açığının her geçen gün arttığını buna rağmen atama bekleyen 412 bin eğitim fakültesi mezunlarının kadrolara atanmadığını vurgulayan Erdem, Milli Eğitim Bakanlığının kabul edilen açık kadar atama yapması, bu ay en az 40 bin öğretmenin atamasının yapılması gerektiğini söyledi.

MHP’li Erdem, Türkiye’de şu anda “sözleşmeli, ücretli ve kadrolu” olmak üzere 3 değişik kategoride öğretmen bulunduğuna dikkati çekerek, sözleşmeli ve ücretli çalışan öğretmenlerin çok büyük sıkıntıları olduğunu öne sürdü.

Ücretli öğretmenlik sisteminin hem öğrenciler hem de öğretmenler açısından geriye götüren bir uygulama olduğunu, kendi branşında kadroya giremeyen öğretmenlerin başka branşlarda öğrencilere eğitim verdiğini anlatan Erdem, ücretli öğretmenlerin güvenlik soruşturması yapılmadan işe başladığını bunun da ayrı bir soru işareti olduğunu belirtti.

Atanamayan teknik öğretmenlerin sayısının da 100 bini aştığını ifade eden Erdem, “Ülkemizin ve milletimizin geciktirilmiş sosyal sorunlarına çözüm aranmalı, çözüm için gayret gösterilmeli. Mağduriyetlerin milli projelerle giderilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Arzu Erdem, MHP ve AK Parti arasında yürütülen “Milli Mutabakat Komisyonu” çalışmalarının gelecek hafta sonuna kadar neticelendirilmesinin öngörüldüğünü söyledi.

MHP’nin siyasi ikbal noktasında hiçbir düşüncesi olmadan sadece milletin ve vatanın bekası için tavır olarak çalışmalar yürüttüğünün altını çizen Erdem, “Ülkemizin birlik beraberliği ihtiyacının en fazla olduğu bu dönemde, sınır ötesi harekat bir taraftan, ülke içinde yaşananlar diğer taraftan, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ülkemizin girmiş olduğu sıkıntılı sürecin atlatılması için milli anlamda bir arada olabilen, terörle 7/24 mücadele eden bir ittifaka Türk milletinin sandıkta destek vermesinin çok önemli olduğuna inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Milli ittifakın Türkiye için hayırlı olacağına inandığını kaydeden Erdem, “Gayri milli unsurların bir araya gelip bir aday çıkartacağı yerde, Genel Başkanımızın söylediği gibi MHP’nin bir adayı olmayacaktır. Burada milli ittifak söz konusu. MHP, vatanın ve milletin bekasını düşünmek kaydıyla elini değil, gövdesini taşın altına koymuştur.” diye konuştu.

Erdem, “Özgür Suriye Ordusu, sizin açınızdan da Kuvayımilliye midir?” sorusuna da “Bu açıklamanın karşısında duranları kınadığımızı bildirmek istiyorum. Sınır ötesindeki harekata leke sürecek hiçbir açıklamaya MHP olarak karşısında durduğumuzu söylemek gerekiyor. Orayı sulandırmanın, bulandırmanın hiçbir anlamı yok.” yanıtını verdi.

YORUM YAP