Meteoroloji 3 il için uyarıda bulundu « İzmit Pusula Gazetesi

21 Şubat 2024 - 19:18

Meteoroloji 3 il için uyarıda bulundu

Meteoroloji 3 il için uyarıda bulundu
Son Güncelleme :

16 Şubat 2021 - 0:34

Günlük güneşlik geçen son 2 hafta sonrası yoğun kışı hissetmeye başlayan ülkemizde meteorolojiden uyarı üstüne uyarı geliyor. Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre ülkemiz genelinde, bazı yerler için yoğun kar yağışı uyarısı yapılırken, bazı bölgelerimiz için de kuvvetli yağmur, kuvvetli rüzgar ve bazı bölgelerimiz için çığ uyarısı yapılıyor. İşte meteorolojiden yapılan açıklama;

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu ile Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’nun yağış alan kesimlerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların İç Anadolu (Eskişehir hariç), Orta Karadeniz, Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ile Afyonkarahisar, Kastamonu, Sinop ve Giresun çevrelerinde yoğun kar, Orta ve Doğu Akdeniz kıyıları ile Kilis çevrelerinde kuvvetli yağmur şeklinde olması bekleniyor. Marmara bölgesi ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

UYARILAR

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Kar yağışının İç Anadolu (Eskişehir hariç), Orta Karadeniz, Akdeniz’in iç kesimleri ile Afyonkarahisar ve Giresun çevrelerinde yoğun şekilde olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞMUR UYARISI; Yağışların; Orta ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI; Rüzgarın; Marmara, Ege, Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden, Doğu Anadolu’da güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-80 km/sa), Batı Akdeniz’de yer yer kuvvetli fırtına (80-100 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

YORUM YAP