Kuzey Kore’den ABD’ye ayar: Tehditten vazgeç « İzmit Pusula Gazetesi

1 Mart 2024 - 11:04

Kuzey Kore’den ABD’ye ayar: Tehditten vazgeç

Güney Kore ile karşılıklı tarihi adımlar atan Kuzey Kore, Amerika Birleşik Devletleri’ne askeri tehditten vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Kuzey Kore’den ABD’ye ayar: Tehditten vazgeç
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2018 - 13:52

Yonhap’ın haberine göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Kore Merkez Haber Ajansına (KCNA) verdiği mülakatta, ABD’nin tehdit ve baskısının nükleer programla ilgili sorunun çözümüne yardımcı olmayacağını söyledi.

Yetkili, Kore Yarımadası’nda barış ve uzlaşmaya yönelik adımlar atılırken, ABD’nin Kuzey Kore’yi kasıtlı olarak kışkırtmaya çalıştığını öne sürdü.

ABD’nin kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini ifade eden yetkili, ABD’nin, Kuzey Kore’nin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması niyetini, sanki baskı ve yaptırımlar sonucunda açıklamış gibi bir izlenim vermeye çalıştığını belirtti.

“GÖRÜŞME BARIŞ EVİN!DE OLABİLİR”

ABD Başkanı Donald Trump mayıs başında yaptığı açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapacağı görüşmenin Kuzey Kore-Güney Kore sınırındaki Barış Evi’nde olabileceğini söylemişti.

Öte yandan Trump ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in 22 Mayıs’ta Beyaz Saray’da bir araya geleceği açıklanmıştı.

YORUM YAP