Korkutan deprem: 7.3 ile sallandı « İzmit Pusula Gazetesi

15 Nisan 2024 - 18:18

Korkutan deprem: 7.3 ile sallandı

Peru’nun Puquio kentinin 150 metre uzaklığında şiddetli bir deprem meydana geldiği açıklandı. Açıklamada depremin büyüklüğünün 7.0 olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre en az 2 kişinin hayatını kaybettiği ve en az 65 kişinin yaralandığı belirtildi.

Korkutan deprem: 7.3 ile sallandı
Son Güncelleme :

14 Ocak 2018 - 18:52

Peru’da Acari eyaletinin 42 km güneybatısında ön belirlemelere göre 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü deniz tabanının 12 kilometre altında olan depremin ardınan otoriteler tarafından tsunami uyarısı yapıldı. Tsunami dalgalarının yüksekliğinin Peru’nun bazı kıyı bölgelerinde 0.3 ilâ 1 metreye kadar yükselmesi bekleniyor.

Depremin merkezüssüne yakın kıyı bölgeleri için tsunami uyarısı yapıldı. ABD Tsunami Uyarı Sistemi ve diğer ulusal uyarı sistemleri tarafından yapılan uyarıda “Tsunami Tehdidi Mesajı” başlığıyla gönderilen uyarıda Tsunami´nin yerel saatle saat kaçta kıyılara ulaşabileceği bilgisi verildi. Ulusal otoritelere alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verildi.

Yapılan açıklamada şiddetli deprem yüzünden en az 2 kişinin hayatını kaybettiği, 65 kişinin yaralandığı ve en az 17 kişinin kaybolduğu belirtildi. Yetkililer arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini fakat bazı yolların çökmesi ve binaların yıkılması sebebiyle bunun güçlükle devam ettiğini açıkladı.

SÖZCÜ

YORUM YAP