İsrail’e sert yanıt « İzmit Pusula Gazetesi

27 Mayıs 2024 - 09:37

İsrail’e sert yanıt

İsrail’e sert yanıt
Son Güncelleme :

10 Aralık 2017 - 23:40

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ifadelerine ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Binlerce masum Filistinliyi katleden, Filistinlilerin topraklarını açık hava hapishanesine dönüştüren bir zihniyetin suçluluk duygusunu bastırmak için ortaya attığı iddia ve suçlamaları ciddiye almak mümkün değildir” dedi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun açıklamalarını en sert biçimde kınadıklarını ifade eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın; uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan, Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, Birleşmiş Milletler kararlarını sistematik biçimde ihlal eden İsrail’in öncelikle kendi yaptıklarının hesabını vermesi gerektiğini vurguladı.

“İSRAİL’İN İDDİA VE SUÇLAMALARINI CİDDİYE ALMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Açıklamasında; “Binlerce masum Filistinliyi katleden, Filistinlilerin topraklarını açık hava hapishanesine dönüştüren bir zihniyetin suçluluk duygusunu bastırmak için ortaya attığı iddia ve suçlamaları ciddiye almak mümkün değildir” diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “İlk kıblemiz olan Kudüs’ü, işgal devletinin başkenti yapacaklarını sananlar, abesle iştigal etmektedirler. İsrailli yetkililer ülkemize ve liderimize saldırmak yerine Filistin topraklarının işgaline son vermelidir. Türkiye Cumhuriyeti dünyanın her yerinde olduğu gibi Filistin’de de hakkın, hukukun ve mazlumların yanında olmaya devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAP