‘’İMES OSB’den yatırım atağı’’ « İzmit Pusula Gazetesi

26 Eylül 2023 - 18:45

‘’İMES OSB’den yatırım atağı’’

Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli-Gebze VI. Makine İhtisas Organize Sanayi (İMES) Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Küçükay ve yönetimini makamında konuk etti. Görüşmeden yatırımları büyütme, üretimleri artırmak için gerekli çalışmanın yapılması kararı çıktı.

‘’İMES OSB’den yatırım atağı’’
Son Güncelleme :

01 Ekim 2018 - 20:23

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli-Gebze VI. Makine İhtisas Organize Sanayi (İMES) Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Küçükay ve yönetimini makamında konuk etti. Birliktelikte yatırımları büyütme ve üretimleri artırmak için gerekli çalışmanın yapılması kararı çıkarken, Başkan Karaosmanoğlu İMES’e her türlü desteğini vereceğini dile getirdi. 175 firma ile Türkiye ekonomisine katma değeri yüksek ürünlerle katkı sunan İMES OSB’de, aktif olarak çalışan 8089 kişiyle istihdama da büyük destek veriliyor.

 

“ÜRETİM ARTMASI İÇİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Yıllık ortalama katma değeri bir milyar dolar, ihracat kilogram bedeli 7 dolar ile makine, demir çelik, otomotiv yan sanayi, cam, plastik, kauçuk gibi 51 farklı sektörde makina üretimi gerçekleştiren İMES OSB’nin çok önemli bir kurum olduğunu dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, “Çalışmadan ve üretmeden bir ülkenin kalkınmasıyla gelişmesi mümkün değildir. Onun için üretimin önünü açmamız gerekiyor. Hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız üretimin önünü açacak her türlü desteği vermektedir” açıklamasını verdi. Büyükşehir Belediyesi olarak Kocaeli’de kurulmuş olan on dört sanayi bölgesiyle sıkı iletişim içerisinde olduklarını vurgulayan Karaosmanoğlu, “OSB’ler üretim merkezleridir. Verimli bir şekilde çalışan bu üretim merkezlerimizden bir tanesi olan İMES OSB’nin gelişmesi ve üretim kapasitesinin artması için gereken her türlü desteği vereceğiz” ifadelerini sarf etti.

 

“YATIRIM VE ÜRETİM YAPAN BAŞIMIZ TACIDIR”

İMES OSB’nin kuruluşundan bu yana büyük gelişim kaydettiğini de söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Biz de alt yapıdan üst yapıya kadar, ulaşım yollarından çevre düzenlemesine kadar OSB’lerin her türlü ihtiyaçlarına cevap veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Şimdi İMES OSB’nin genişletilmesi ve üretime daha fazla katkı verme durumu var. Bizler de bu atılımı destekliyoruz ve yatırımın en kısa sürede hayata geçirilmesini istiyoruz. Katma değeri yüksek ve teknolojik üretim yapan yatırımcılarımızı diğer üreticilerimiz gibi çok önemsiyoruz. Yatırım ve üretim yapan başımız tacıdır” diyerek açıklamalarını tamamladı.

 

“YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER İHRAÇ ETMEK ZORUNDAYIZ”

Kocaeli-Gebze VI. Makine İhtisas Organize Sanayi (İMES) Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Küçükay ise ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz” diyerek, “Yatırım planımızdan bahsedince İbrahim Başkanımız derhal başlayın dedi. Bize bu destek son derece heyecan ve şevk kattı. İMES OSB olarak üretimlerimiz yüksek teknolojiyi içermektedir. OSB yönetimi olarak bir envanter çalışması yaptık. Bu çalışmada gördüğümüz sonuç ise ihracat ortalamamızın yedi dolar olduğunu göstermektedir. Türkiye’de bu rakam 1,4 dolardır. Yakaladığımız bu rakamı geliştirmek istiyoruz. Ülke olarak yüksek katma değerli ürünler ihraç etmek zorundayız” diye konuştu.

 

KÜÇÜKAY, “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZDAN ÇOK MEMNUNUZ”

İMES OSB’deki firmalarımızın üretimlerinde ve cirolarındaki ihracat payı yüzde otuz dört olduğunu söyleyen Küçükay, “Yakaladığımız bu ihracat rakamlarını yaparken ithalat oranımızı düşürmemiz gerekmektedir. İthalat yaparak üretim yapmak zorunda kalıyoruz. İşte yüksek teknoloji üretiminin önemi de burada çıkıyor. İthalatın önünü kesip, üretimleri kentimiz yapmalıyız. İMES OSB olarak buna çalışıyoruz. Bütün programlarımızı buna göre ayarlıyoruz. Bizim ithalatımızın ciromuza oranı yüzde yirmi dokuzdur. Demek ki yüzde beş cari fazla veren bir kurumuz. İnşallah ülkemizde bu hale gelirse cari açıktan da kurtulmuş olacağız. İşte yüksek kurların ve faizlerin sebebinin ortadan kalkması için ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun bize verdiği desteklerle birlikte üretime ve yatırıma devam edeceğiz. Biz Büyükşehir Belediye Başkanımızdan çok memnunuz. Bize her türlü desteği veriyor. Kendisine bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum.” diyerek açıklamalarını tamamladı.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN