İlk kez Kocaeli’de sergilendi « İzmit Pusula Gazetesi

28 Kasım 2023 - 20:08

İlk kez Kocaeli’de sergilendi

İlk kez Kocaeli’de sergilendi
Son Güncelleme :

28 Ağustos 2019 - 1:50

İzmit Belediyesi’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Ahmet Uslu’nun koleksiyonundan oluşan “Anafartalar’dan Kocatepe’ye” sergisi Türkiye de  ilk kez İzmit’te sergilendi.

İzmit Belediyesi’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Ahmet Uslu’nun koleksiyonundan oluşan ve yaklaşık 50 fotoğrafın yer aldığı “Anafartalar’dan Kocatepe’ye sergisi ilk kez İzmit Kent Meydanı’nda sergilendi. Sergiye vatandaşlar ilgisi yoğun oldu.

AÇILIŞI HÜRRİYET VE KAYA YAPTI

İzmit Kent Meydan’ında ki serginin açılışını İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, gazeteci Deniz Zeyrek ve protokol üyeleri yaptı. Ardından vatandaşlarla birlikte sergiyi gezdiler.

100 YIL SONRA AYNI RUHU TAŞIYOR

Sergi açılışının ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Biliyorsunuz Kurtuluş Savaşı’nın ilk başlangıcı Anadolu kadınlarıyla oldu. Kara Fatmaların taşıdığı mermilerle Kurtuluş Savaşı kazanıldı. Kara Fatmalar dediğimiz ruhu 100 yıl sonra Fatma Kaplan Hürriyet taşıyor. Fatma Hanım ilk defa 30 Ağustos’un halkın tüm kesiminin bayramı olduğunu gösterdi” dedi.

İZMİT’İN KARA FATMASI

Konuşmalarına devam eden Kaya, “Bu sergi ilk kez yapılıyor ve beni çok mutlu etti. Huzurlarınızda İzmit’in Kara Fatma’sı Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkür ediyorum. Bu kutlamalar gelecek kuşaklara ve belediyelere örnek olacak bir davranıştır. Bizim çocuklarımıza cumhuriyetin nasıl kurulduğunu anlatmamız gerekiyor. 21. yüz yılın Türkiye’sini Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkarak gösterebiliriz” şeklinde konuştu.

BU COŞKUYU İZMİT’E YAŞATMAK İSTEDİK

Ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Gülümse İzmit bu zafer hepimizin diyerek yola çıktık. 15 yıl sonra bu bayramı layikiyle kutlamak için 1 haftaya yayılan bir program belirledik. Bu coşkuyu İzmit’e yaşatmak istedik. Bu akşamdan itibaren panellerimizle, sergilerimizle, konserlerimizle ve kutlama şölenlerimizle halkımızla birlikte milli bayramları kutlamak istiyoruz. 26 Ağustos Büyük Taarruzla başlayıp 30 Ağustos’la programlarımızı taçlandıracağız” ifadelerinde bulundu.

YORUM YAP