“İki saat içerisinde öldürüldü” mü? « İzmit Pusula Gazetesi

18 Haziran 2024 - 03:39

“İki saat içerisinde öldürüldü” mü?

Cemal Kaşıkçı olayı ABD basınında: Türk ve Amerikalı yetkililerin elde ettiği istihbarata göre neler yaşandı?

“İki saat içerisinde öldürüldü” mü?
Son Güncelleme :

10 Ekim 2018 - 22:18

İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na 2 Ekim tarihinde girmesinin ardından kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmüş olabileceğini söyleyen Türk ve ABD’li yetkililer Amerikan basınına konuştu.

Washington Post’a bilgi veren ABD’li bir yetkili, ABD istihbaratının Suudi yetkililerin görüşmelerini takibe aldığını ve Kaşıkçı’nın kaçırılması yönünde planların dinlendiğini ifade etti. Haberde ismi gizli tutulan yetkilinin, “Suudiler Kaşıkçı’yı Suudi Arabistan’a götürmeyi amaçlıyordu” dediği belirtildi.

New York Times gazetesine konuşan bir Türk yetkili ise 2 Ekim tarihinden bu yana kayıp olan Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü, cesedinin kemik testeresi kullanılarak ayrıldığını öne sürdü.

İsmi gizli tutulan Türk yetkili, Kaşıkçı’nın kaybolduğu gün uçakla İstanbul’a indiği tespit edilen Suudi Arabistan vatandaşı 15 kişinin bu operasyon için yanlarında gerekli teçhizatı getirdiğini de iddia etti.

Olayı, Quentin Tarantino’nun yönettiği “Ucuz Roman (Pulp Fiction) filmi gibi” sözleriyle nitelendiren aynı yetkilinin, Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra iki saat içerisinde öldürüldüğü iddiası da dile getirdiği noktalardan biri.

BBC TÜRKÇE

YORUM YAP