“HİÇBİR ZAMAN KENDİMİZE OLAN İNANCIMIZI KAYBETMEDİK” « İzmit Pusula Gazetesi

21 Nisan 2024 - 02:33

“HİÇBİR ZAMAN KENDİMİZE OLAN İNANCIMIZI KAYBETMEDİK”

“Türkiye’nin, proje ürünü terör örgütleri ve kirli ittifaklarla dize getirilemeyeceğini ispatladık”

“HİÇBİR ZAMAN KENDİMİZE OLAN İNANCIMIZI KAYBETMEDİK”
Son Güncelleme :

31 Mart 2018 - 22:01

AK Parti Pendik İlçe Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin, aba altından sopa göstermelerle, tehdit kokan beyanatlarla, proje ürünü terör örgütleriyle, kirli ittifaklarla dize getirilemeyecek bir ülke olduğunu, hamdolsun, son 4-5 yılda defalarca ispatladık. 15 Temmuz gibi bir ihanetin dahi üstesinden gelebilen bu ülkeyi durduracak bir güç tanımıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Pendik 5. Olağan İlçe Kongresi’ne katıldı.

Kurtköy Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen kongre öncesinde, kendisini karşılayan vatandaşlara bir selamlama konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kongreye geçerek partililere hitapta bulundu.

“PENDİK, AK PARTİ HÜKÛMETLERİ VE BELEDİYELERİ DÖNEMİNDE YENİ BAŞTAN KURULDU”

1987 yılında ayrı bir ilçe olan Pendik’in; İstanbul’un plansız, hesapsız, bilinçsiz şekilde büyüyen bu ücra köşesi iken, AK Parti hükûmetleri ve belediyeleri döneminde yeni baştan kurulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Pendik’in, İstanbul’un en mutena ilçelerinden biri olduğunu söyledi.

İlçeye, Pendik Belediyesi’nin sadece son birkaç yılda 230 milyon, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 688 milyon liralık yatırım yaptığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımları hâlen devam eden 44 ayrı yatırımın tutarının 5 milyar 866 milyon lira olduğunu açıkladı.

Yahya Kemal’in şiirine atıfta bulunarak, İstanbul’un tek bir semtini bile sevmenin bir ömre bedel olduğuna yürekten inandıklarını ve bu yüzden İstanbul’a hizmet etmekten mutluluk ve şeref duyduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Merhum Cemil Meriç’in, kendilerince ‘bu ülkeyi yaşanmaz bulanlara’ yönelik çok güzel bir tespiti vardır. Üstadımız, bunları söyleyenlerin aslında Türkiye’nin insanından şikâyet ettiklerini ifade eder ve şöyle der: ‘Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını yaşanmazlaştıranlardır.’ Evet, bugünlerde, bazı nankörlerin, bazı köksüzlerin, gözlerini Türk Milletine düşmanlığın kör ettiği bazı idraksizlerin ülkemizi yaşanmaz bulup, yurt dışına gitmekten söz ettiklerini duyuyoruz. Yıllardır görevlerimiz gereği, dünyadaki ülkelerin çok büyük bir bölümüne gittik, az-çok hepsiyle ilgili bir kanaat edindik. Eğer Türkiye’de yaşamayı kendine yük sayanlar varsa, şunu bilsinler ki, aradıkları yer bu dünyada değildir. Türkiye’de yaşayamayan, hele hele İstanbul’da yaşamaktan usanan biri, ülkemize değil hayata küsmüş demektir.”

“TÜRKİYE’YE OLAN AŞKIMIZLA, ÜLKEMİZİ 15 YILDA 3,5 KAT BÜYÜTTÜK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğer Türkiye’yi geçtiğimiz 15 yılda 3,5 kat büyütebilmişsek, bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir ülke hâline getirebilmişsek, işte bu aşk sayesindedir. Tarihinin en büyük saldırılarına uğrayan, ama aynı zamanda asırlık fırsatlarla da karşı karşıya bulunan bu ülkeyi hak ettiği yere getirene kadar durmadan, dinlenmeden çalışmayı sürdüreceğiz. Varsın birileri, kendi hayal dünyalarında, kendi sırça köşklerinde yaşamaya devam etsin. Biz durmayacağız.”

Yönetimi devraldıklarında Türkiye’nin İMF’ye 23,5 milyar dolar borcunun olduğunu ve 2013’te bu borcu sıfırladıklarını, Merkez Bankası döviz rezervini 27,5 dolardan 120 milyar dolara çıkardıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ekonomisi ve Türk lirasının döviz kuru karşısındaki durumu ile ilgili olumsuz yorumlarda bulunanlara ilişkin, “Batsın sizin kurunuz, ne kuru? Biz dimdik yolumuza devam ediyoruz. İnançlıyız, güçlüyüz ve yatırımların ülkesiyiz” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR ZAMAN KENDİMİZE OLAN İNANCIMIZI KAYBETMEDİK”

Cumhuriyet tarihi boyunca 79 yılda yapılan 6100 kilometre yol uzunluğunu geçen 15 yılda 26 bin kilometreye, 25 olan havalimanı sayısını 57’ye çıkardıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Batan bir ülke bunları yapabilir mi? Biten bir ülke bunları yapabilir mi? Bunları nasıl konuşursunuz? Konuşamazsınız bunları. Hele hele sorumluluk mevkiinde olanlar bunları hiç konuşamaz. Onun için çok dikkatli olmaya mecburuz. Ha, inanmıyorsan kusura bakma arkadaş, biz bu işe inananlarla yola devam ederiz. Çünkü bizim aldığımız Türkiye böyle bir Türkiye değildi, batmış bitmiş bir Türkiye’yi aldık ve nereden nereye getirdik. Biz şu andaki Türkiye’yi daha ileriye götüreceğiz. Kimse bu iktidarın bulunduğu konumu zayıf göstermeye gayret etmesin.”

Hiçbir zaman kendilerine olan inançları kaybetmediklerini, milletin de bundan dolayı 15 yıldır kendilerini iktidarda tuttuğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi liderinin “Mustafa Kemal’in partisiyiz” söyleminin kendisine bir şey kazandırmadığını söyledi ve “Zaten Mustafa Kemal Atatürk sağ olsa, seni bu partinin başında bir dakika tutmaz” diye ekledi.

“YANINDA TAŞIDIĞIN O PENSİLVANYA’DAKİNİN UŞAKLARININ HESABINI VERECEKSİN”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yerli ve millî olduğunu dile getirerek, “Sen yerli de değilsin, millî de değilsin, gayri millîsin” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi liderinin partisinin grup toplantısında şahsına yönelik “FETÖ terör örgütünün siyasi ayağı” şeklindeki ifadeleri dolayısıyla mahkemede hesap vereceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göreceksin şimdi kim siyasi ayağı, hesabını vereceksin. Yanında taşıdığın o Pensilvanya’dakinin uşaklarının hesabını da vereceksin. Onlarla nasıl bir profil oluşturduğunuzun da hesabını vereceksiniz. Odalarınızda ne tür oyunlar kurduğunuzun hesaplarını da vereceksiniz, öyle laf ola beri gele yok” değerlendirmesinde bulundu.

KOSOVA’DAKİ GELİŞMELER

Konuşmasında, Millî İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) gerçekleştirdiği bir operasyonla Kosova’da bulunan Balkanlar’daki en üst düzey FETÖ yöneticilerini Türkiye’ye getirmesine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Başbakanı’nın bu gelişmeden sonra ülkesinin istihbarat teşkilatının yöneticisi ile İçişleri Bakanı’nı görevlerinden almasından dolayı da üzüntü duyduğunu belirtti.

Kosova Başbakanı’na hitaben, “Kimin talimatıyla sen böyle bir adım attın? Ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti’ne darbe yapmaya gayret edenleri korumaya başladın?” sorularını soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Kosova’yı dünyada tanıyan ikinci ülke olduğunu hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: “Kosova’yı bir kardeş olarak bağrına basan Türkiye’ye darbe girişiminde bulunan bu adamları, sen koynunda nasıl beslersin, bunun hesabını sen de vereceksin. Benim Kosovalı kardeşlerim senin gibi başbakana da prim vermez. Benim Kosovalı kardeşlerim, tanıdığım bildiğim Kosovalılar sana bunun hesabını soracaktır, ben bunu da biliyorum. Öyle uzaktan kumandayla siyaset yapılmaz. Uzaktan kumandayla siyaset yapanlar, aynen yine uzaktan kumandayla siyasette miadını doldururlar”

“15 TEMMUZ İHANETİNİN DAHİ ÜSTESİNDEN GELEBİLEN BU ÜLKEYİ DURDURACAK BİR GÜÇ TANIMIYORUZ”

Türkiye’nin, aba altından sopa göstermelerle, tehdit kokan beyanatlarla, proje ürünü terör örgütleriyle, kirli ittifaklarla dize getirilemeyecek bir ülke olduğunun, son 4-5 yılda defalarca ispatlandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz gibi bir ihanetin dahi üstesinden gelebilen bu ülkeyi Allah’ın izniyle durduracak bir güç tanımıyoruz” diye ekledi.

2023 hedeflerine ulaşıldığında Türkiye’nin gücünü katlamış olacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gençlerimize emanet ettiğimiz 2053 ve 2071 vizyonlarımız ise, artık bölgemizde ve dünyada yepyeni bir dönemin başladığının alamet-i farikaları olacaktır” şeklinde konuştu. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmak için, partililere 2019’a sıkı bir şekilde hazırlanmaları tavsiyesinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençleri de 2053 ve 2071 vizyonlarını devralmak için her alanda kendilerini en iyi şekilde geliştirmeye ve çalışmaya davet etti.

“PENSİLVANYA’YA KAÇANIN AKIBETİ DE KOSOVA’DAKİLERİN AKIBETİ GİBİ OLACAK”

Konuşmasının sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyinde Özgür Suriye Ordusu ile birlikte terör örgütlerine karşı yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında 3821 teröristin etkisiz hâle getirildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt içinde kendini göstermeye çalışan bölücü terör örgütünün beş mensubunun etkisiz hâle getirildiğini, kalanlarının da bir mağarada sıkıştırıldığını ve hâlen çatışmanın devam ettiğini aktardı.

Artık kaçan terör örgütü mensuplarının kaçtıkları yerde bırakılmayıp sonuna kadar kovalanacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi Pensilvanya’ya kaçan da telaşta. ‘Akıbetim ne olacak?’ diyor. Kosova’dakilerin akıbeti ne olduysa senin akıbetin de o olacak” diye ekledi. FETÖ elebaşını işaret ederek, “Sen yine beddua seanslarına çık, beddua seanslarında Uzun Adam’a salla, yolla. Benim Allah’ım var, senin neyin var bilemem” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin ve ümmetin, kendisini parçalamaya çalışanlara yönelik ahının, er veya geç tutacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, kongre vesilesiyle görevlerini devredenlere teşekkürlerini, yeni görev alacaklara başarı dileklerini ifade ederek tamamladı.

YORUM YAP