Havuç Haşlama nasıl yapılır? « İzmit Pusula Gazetesi

2 Aralık 2023 - 18:42

Havuç Haşlama nasıl yapılır?

Havuç Haşlama nasıl yapılır?
Son Güncelleme :

22 Eylül 2019 - 17:15

Havuç haşlama, iyi bir diyet yemeğidir. A vitamin yönünden zengin olan havuç insan sağlığı için çok faydalıdır. Özellikle göz hastalıklarının oluşumunu engellemesiyle bilinen havucun tek dezavantajı fazla tüketildiğinde kabızlığa neden olmasıdır. Onun dışında başta diyet yapanlar olmak üzere herkes havuçtan gönül rahatlığıyla istifade edebilir. Havuç denilince herkesin aklına birbirinden farklı lezzetler gelir. Bunların bir çoğu yemek, salata ya da birbirinden leziz tatlı isimleridir. Oysa ki havuç haşlandığında bile ortaya hafif ve basit yemek çıkmaktadır. Tabi diyet yapanlar bununla bir öğün geçirirken, kilodan yana öyle çok fazla derdi olmayanlar havuç haşlamayı bir salata olarak kabul edebilir. Havuç sert bir sebze olduğu için haşlama işlemi en kolay suda yapılabilir. Yani buharda istenilen kıvamda pişmesini sağlamak çok kolay olmaz. Havuç bir kış sebzesi olarak bilinir. Yaz mevsiminde her zaman istenilen lezzette havuç bulmak kolay olmaz. Bu nedenle lezzetli bir havuç haşlama yapmak istiyorsanız daha çok kış aylarını seçmeniz daha isabetli olabilir.
 
Havuç haşlamanın içinde farklı malzemeler kullanılmayacağı için havuç lezzetli olmadığında bunu kamufle etmek her zaman kolay olmayabilir. Havuç haşlandıktan sonra sade olarak yemek size zor gelebilir. Bu nedenle yanında mutlaka lezzet verecek başka besin maddeleri de kullanın. Özellikle yoğurt havuç haşlama ile yenilebilecek en güzel besin maddelerinden bir tanesidir. Bunun için haşlanan havucu soğutun ve üzerine hazırladığınız yoğurdu dökün. Eğer diyette değilseniz mutlaka yağlı yoğurt kullanın ve içine dere otu ve ceviz içi gibi farklı malzemeler de eklemeyi ihmal etmeyin. Aşağıda havuç haşlamayı nasıl yapacağınız anlatılmaktadır.
 
Havuç haşlamanın yapımı için gerekli olan malzemeler:
  • 2 adet küçük boy havuç,
  • 1 yemek kaşığı zeytin yağı,
  • 1 fiske tuz,
  • Yarım su bardağı yoğurt,
  • 1 diş sarımsak,
  • 3 adet ceviz,
  • 1 tutam dere otu,
Hazırlanışı: Küçük bir tencerenin içine sıcak suyu doldurun. Üzerine tuz ilave edin ve iyice kaynadığında önceden yıkanıp doğranan havuçları ilave edin. Havuçları halka halka veya uzun uzun doğrayabilirsiniz. Havuçların kıtırlığı tamamen gittiğinde suyun içinden çıkartın ve süzülmesi için bir kenara alın. Diğer taraftan yoğurt, tuz, sarımsak ve ceviz içini karıştırın. Haşlanmış ve soğumuş havuçların üzerine dökün. En son olarak zeytin yağı ve dere otuyla süsleyerek servis edin.

YORUM YAP