Hak İş Belediye önünde protesto düzenledi « İzmit Pusula Gazetesi

25 Haziran 2024 - 06:12

Hak İş Belediye önünde protesto düzenledi

İzmit Belediyesinde çalışan Hak İş’e bağlı sendikalı işçilerin işten çıkarıldığının iddia edilmesi sonrası Hak İş sendika yönetimi İzmit Belediyesi önünde protesto gösterisi düzenledi. Yapılan açıklama sırasında sık sık “Başkan Fatma işçileri atma” sloganları atıldı

Hak İş Belediye önünde protesto düzenledi
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2019 - 19:48

İzmit Belediyesi şirketi olan ve Hak İş’te örgütlü bulunan 10 BEKAŞ işçisinin belediyeden atıldığı iddialarının ardından, HAK İş Sendikası İzmit Belediyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Gerçekleştirilen açıklamaya Hizmet İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy,  Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlık, Bem Bir Sen Şube Başkanı Sadican Aygen ve sendika üyeleri katıldı.

 

İŞ AKDİ FES EDİLDİ

Hizmet-İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Eryarsoy, belediye önünde yaptığı konuşmada, “Hizmet-İş Sendikamızın yetkili olduğumuz izmit Belediyesi şirketi BEKAŞ A.Ş’de çalışan 10 üyemizin iş akdi feshedilmiştir. 27 Mayıs 2019 pazartesi günü kendilerine gönderilen fesih bildiriminde, ‘696 sayılı kanun hükmünde kararname kapsamında personel iş sözleşmesinin 6.maddesine istinaden ilgili onay ile iş akdinin 27.05.2019 tarihi itibariyle fesih işlemi oluşmuştur.’ denmiştir.

 

YOK HÜKMÜNDEDİR

Kamuoyunun dikkatini çekmemek için, gizli ve sessiz bir biçimde yapılan bu fesih yasa dışı, hukuksuz ve kanunsuzdur. Fesih sebebinin yazılmadığı, 696 KHK kapsamında olmayan ve BEKAŞ A.Ş tarafından fesih işleminin yapılması gerekirken İzmit belediyesi insan kaynakları tarafından yapılan bu fesih, yasal olarak geçersiz ve yok hükmündedir.

 

İŞÇİLER BANA GÜVENSİN DEDİ

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden önce Cumhuriyet Halk Partisi İzmit belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, miting alanlarında ve basın yayın kuruluşlarında yaptığı konuşmada, ‘Kimsenin ekmeği ile oynamayacağım-İşçiler bana güvensin’ diyerek bende işçi çocuğuyum, emeğin, alın terinin, açlığın ne olduğunu bilirim demiş, ancak daha 2 ay olmadan mübarek Ramazan günü çalışanları açlığa, işsizliğe mahkum etmiştir.

 

İŞÇİLERİ SÜRGÜNE GÖNDERDİ

CHP İzmit Belediye başkan adayı iken, ‘ilk işim şayet seçilirsem şirket işçilerine enflasyon zammı farkı, devlet ikramiyesi vereceğim’ demesine rağmen sözlerini unutmuş işbaşına gelir gelmez ilk icraat olarak emeğiyle çalışan, evine ekmek götürmekten başka bir düşüncesi olmayan emekçilerin işine son vermek, belediyede çalışan amirleri, memurları, işçileri görevden alarak sürgüne göndermek olmuştur. Bu hukuksuzluğu, kuralsızlığı, mobingi kabul etmemiz mümkün değildir.

KAMUOYUNA İLAN EDİYORUZ

Bu işçi kıyımının devam etmesi ve çıkarılan işçilerin işe alınmaması durumunda İzmit belediyesinde iş barışı ve huzurundan bahsetmenin artık mümkün olmadığı ortadadır. Bu konuda her türlü yasal ve demokratik eylem hakkımız sonuna kadar kullanacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.” ifadelerine yer verdi. Memur-Sen Konfederasyonu da eyleme destek verdi.

BU UYGULAMA ZULÜMDÜR

Daha sonrasında söz alan BEM BİR SEN Şube Başkanı Sadican Aygen: “31 Mart seçimleri sonrasında İzmit Belediyesinde gerçekleşen başkan değişikliği sonucunda idari ve çalışma kadrolarındaki hareketleri endişe içinde ve dikkatle takip etmekteyiz. Her şeyden evvel insan hak ve hukukunun teminatı olan avukatlık mesleği mensubu olan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in tasvip etmediğimizi mesleği ile ilgili değerlerle bağdaşmadığını, yapılan bu uygulamanın zulüm olduğunun altını çizmekteyiz

 

ÇALIŞAN KIYIMLARI VE SÜRGÜNLER

İzmit Belediyesinde özellikle sendikal platformda BEM BİR Sen üyelerini tehdit ve baskı ile istifa ettirilmesine, KESK’e bağlı Tüm Bel Sen’e geçiş noktasında, Hürriyet ve yönetiminin tutumu bu baskıcı hukuksuz ve anti demokratik anlayışlarının ilk işareti olmuştur. Yeni atadığı insan kaynakları müdürünün kamu görevini ifa ederken tarafsız olması gerekirken valilikte sendika yetki toplantılarına TÜM BEL SEN yetkilisi gibi hareket etmesi bu tutumlarının bir başka yansımasıdır. Bugün gelinen noktada gelinen durum çalışan kıyımları ve sürgünler devam ettirmektedir” şeklinde konuştu

YORUM YAP