Gelecek Kurban Bayramı besi çiftliklerine dikkat!!! « İzmit Pusula Gazetesi

22 Haziran 2024 - 03:13

Gelecek Kurban Bayramı besi çiftliklerine dikkat!!!

Gelecek Kurban Bayramı besi çiftliklerine dikkat!!!
Son Güncelleme :

21 Şubat 2019 - 10:28

Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramında yaşananları kısaca yeniden hatırlamak gerekirse;

  • Mantar gibi türeyen besi çiftlikleri vardı.
  • Devlet desteklerinden yararlanmak için önüne gelen herkes besi çiftliği açmıştı.
  • Mantar gibi türeyen besi çiftlikleri nedeniyle Kocaeli de yüzlerce insan mağduriyet yaşamış, ödedikleri paraların karşılığını alamamıştı.
  • Mağduriyet yaşayan bir sürü insan, en önemli ibadetlerden birisi olan kurban ibadetini yerine getirememiş ve çok kötü bir Kurban Bayramı yaşamışlardı.
  • Kurban kesimi yapılırken uyulması gereken dini kurallara uymayarak kesim gerçekleştiren bazı besi çiftlikleri vatandaşlardan gelen tepkilere aldırış etmeden bildiklerini okumuşlar ve yine bazı besi çiftliklerinde ciddi kavgalar dahi yaşanmıştı.
  • Bazı besi çiftlikleri vatandaşlara verdikleri kesim saatine uymamış, bu nedenle de o besi çiftliklerinde gecenin çok geç saatlerine kadar kesim beklemek zorunda kalan vatandaşlar o besi çiftliklerinden şikayetçi olmuşlar ama sonuç alamamışlardı.
  • Gelen bilgilere göre çok sayıda hayvan üreticisi bazı besi çiftliklerinden paralarını alamamış ve bu nedenle çok zor günler yaşamışlar. (Hayvan satış piyasasında genel olarak senet ya da başka evraklar kullanılmıyor, her ödeme karşılıklı söz verilerek gerçekleştiriliyor. Bu nedenle bazı besi çiftliklerinden ellerinde bir evrak olmayan hayvan üreticileri paralarını alamıyor)
  • Yine bazı besi çiftlikleri yanlarında çalıştırdıkları personellerin alacaklarını dahi ödemediği gelen bilgi ve iddialar arasında!!!

Tüm bu yaşanan olumsuzluklar göz önüne alındığında bakalım bu yıl 11 Ağustos 2019 Pazar gününe denk gelecek olan Kurban Bayramında vatandaşların yeniden mağduriyet yaşamaması için tedbir alması gereken devlet kurumları, gereken tedbirleri alacaklar mı?

YORUM YAP