Dünya’dan haberler « İzmit Pusula Gazetesi

19 Nisan 2024 - 11:54

Dünya’dan haberler

1- Sudan krizi: Grev öncesi ‘toplu tutuklamalar’
2- Londra’da lezbiyen çifte saldıran beş genç gözaltına alındı
3- İngiltere Başbakanı May Muhazafakar Parti liderliğini bıraktı, yeni lider ve başbakan nasıl seçilecek?
4- Moldova Devlet Başkanı Görevden Alındı
5- “AB Ülkeleri İran’ı Eleştirebilecek Dudumda değil!!!”

Dünya’dan haberler
Son Güncelleme :

09 Haziran 2019 - 14:15

Sudan krizi: Grev öncesi ‘toplu tutuklamalar’

Sudan’da, yönetimdeki Geçici Askeri Konsey’e karşı gösterileri örgütleyen Sudan Odalar Birliği, ülkedeki banka, havaalanı ve elektrik işçilerinin, askeri yönetime karşı yapılması planlanan grev öncesi gözaltına alındıklarını duyurdu.

Odalar Birliği, bazı diğer çalışanların da hükümet tarfından tehdit edildiğini savundu.

Askeri Konsey’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Başkent Hartum’da hükümet yanlısı milislerini müdahalesi sonucu onlarca kişinin ölmesinin ardından, bugünden itibaren sivil itaatsizliğe gidilmesi çağrısı yapılmıştı.

30 yıla yakın devam eden Ömer El Beşir iktidarının ardından geçen Nisan’daki darbeyle yönetime gelen Geçici Askeri Konsey, sivil iktidara geçme taahhüdünde bulunmuştu.

Londra’da lezbiyen çifte saldıran beş genç gözaltına alındı

İngiltere’nin başkenti Londra’da otobüste yolculuk yapan lezbiyen çifte saldıran dört genç gözaltına alındı.

Londra polisi Met, yaşları 15 ve 18 arasında değişen dört gencin hırsızlık ve ağır hasara yol açacak şekilde fiziksel zarar vermek suçlamalarıyla sorgulandıklarını söyledi.

28 yaşındaki Melania Geymonat’ın kız arkadaşı Chris ile otobüste yolculuk yaptığı sırada gençler tarafından saldırıya uğradıklarını gösteren fotoğrafı sosyal medyada paylaşması, dünyanın dört bir yanından tepki gösterilmesine yol açmıştı.

Çift, lezbiyen olduklarını anlayan gençlerin zorla öpüşmeleri yönünde baskı uyguladığını ve cinsel içerikli fiziksel hakaretlerde bulunduklarını, kadınların gençlerin bu talebine direnmesi üzerine saldırıya uğradıklarını ve gasbedildiklerini açıklamıştı.

Olayın 30 Mayıs’ta Londra’nın kuzeyinde bulunan West Hampstead ve Camden arasındaki otobüste gerçekleştiğini belirten Melania Geymonat, BBC’ye yaptığı açıklamada cinsel kimliği nedeniyle daha önce sözlü olarak çok sayıda hakarete maruz kaldığını ancak hiç fiziksel olarak şiddet görmediğini söyledi.

İngiltere Başbakanı May Muhazafakar Parti liderliğini bıraktı, yeni lider ve başbakan nasıl seçilecek?

İngiltere Başbakanı Theresa May Muhafazakar Parti’nin liderliğini bıraktı. Yeni lider seçilene kadar başbakanlık görevini ise sürdürecek. İktidar partisinin yeni liderinin 22 Temmuz’da açıklanması bekleniyor. Adayların kampanyalarında öne çıkan konu ise Brexit süreciyle ilgili nasıl bir politika izleyecekleri.

Theresa May, 7 Haziran’da parti liderliğinden istifa edeceğini 2 hafta önce açıklamıştı.

May, istifa konuşmasında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) sorununu sonuçlandıramamış olmaktan derin bir üzüntü duyduğunu söylemişti.

Muhafazakar Parti’de 11 milletvekili, genel başkan dolayısıyla da başbakan adayı.

Adaylık için resmi başvurular Pazartesi günü yapılacak.

Moldova Devlet Başkanı Görevden Alındı

Moldova’da Anayasa Mahkemesi Devlet Başkanı İgor Dodon’u geçici olarak görevinden aldı ve yerine Pavel Filip’i atadı. Filip, parlamentonun feshedilmesi ve 6 Eylül’de erken seçim gerçekleşmesi için talimat verdiğini açıkladı.

Moldova Anayasa Mahkemesi, Demokrat Parti’den bir grup milletvekilinin talebi üzerine Devlet Başkanı İgor Dodon’u görevinden alma kararı aldı.

Kararın gerekçesi olarak Dodon’un parlamentoyu feshetmeye yönelik kararı imzalamayı ve Anayasa Mahkemesi’nin kararını yerine getirmeyi reddetmesi gösterildi.

Anayasa Mahkemesi, Filip’e geçici olarak devlet başkanlığı görevini yerine getirmesi, mevcut parlamentoyu feshetmek ve erken seçim tarihi belirlemek için başvuruda bulunması talimatında bulundu.

Filip de parlamentonun feshedilmesi ve 6 Eylül’de erken seçim gerçekleşmesi için talimat verdiğini açıkladı.

“AB Ülkeleri İran’ı Eleştirebilecek Durumda değil!!!”

İran Dışişleri Bakanı Zarif, AB ülkelerinin nükleer anlaşma dışındaki meseleler üzerinden İran’ı eleştirecek konumda olmadıklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran’daki bir özel üniversitede öğrencilerle bir araya geldiği toplantıda, gazetecilere gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin Tahran’daki temasları ile Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye yapacağı ziyaretin İran’ın siyasetini anlatması ve tüm dünyayı hedef alan politikalara karşı koyacak çözüm yollarıyla ilgili fikir alışverişinde bulunması için bir fırsat olduğunu ifade eden Zarif, Washington yönetiminin politikalarının sadece İran’ı değil tüm dünya ülkelerini hedef aldığını, ekonomik sorunların tek çözüm yolunun ekonomik savaşın durması olduğunu ve bunu tüm toplantılarda Abe’ye aktardıklarını belirtti.

Nükleer anlaşmanın tarafları olan Avrupa ülkelerinin İran’ın ekonomik ilişkilerini normalleştirmekle yükümlü olduklarını dile getiren Zarif, “AB ülkeleri nükleer anlaşmayla ilgisi olmayan konularda İran’ı eleştirecek konumda değiller. Bu ülkeler sorunların ne kadarının çözüldüğü ve normalleşmenin ne derece sağlandığıyla ilgili konuşmalıdır” dedi.

Nükleer anlaşmada atılan adımların değil, sonucun önemli olduğunu kaydeden Zarif, “Çaba gösterdik ancak olmadı gibi ifadeler doğru değildir. Biz de bundan sonra onların yaptığının aynısını yapabiliriz. Eğer attıkları adımlar kendi görevleri doğrultusunda olursa biz de adımlarımızı durdururuz. Biz onların attığı adımlarla uyumlu olarak karar alacağız” diye konuştu.

Batı’nın bölgedeki politikalarının zarardan başka sonuç doğurmadığını savunan Zarif, Almanya gibi ülkelerin Suudi Arabistan’a silah satışını durdurduğunu ancak diğer ülkelerin buna izin vermeye devam ettiğini söyledi.

YORUM YAP