Çipras, şimdi de AB sözcülüğüne soyundu « İzmit Pusula Gazetesi

9 Aralık 2023 - 23:58

Çipras, şimdi de AB sözcülüğüne soyundu

Çipras, şimdi de AB sözcülüğüne soyundu
Son Güncelleme :

26 Haziran 2019 - 1:12

Yunanistan Başbakanı Çipras, geçtiğimiz günlerde Yunan basınına yaptığı açıklamasında “Yavuz” ve “Fatih” araştırma ve sondaj gemileri ile ilgili “Yunan karasularında sondaj yapılmasına izin verilmeyecek, gerekli önlemler alındı” şeklinde talihsiz bir açıklama yapmıştı.

Bu talihsiz açıklamaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından partisinin bu günkü grup toplantısında cevap gecikmedi.

ERDOĞAN: “BİZ DOĞU AKDENİZ’DE Kİ HAKLARIMIZI KORUMAYA KARARLIYIZ”

Erdoğan partisinin grup toplantısında Çipras’ın “Yunan karasularında sondaj yapılmasına izin verilmeyecek, gerekli önlemlerin alındı” sözlerine, “Yunanistan Başbakanı kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor. Ne söylerse söylesin. Biz Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumaya kararlıyız” şeklinde cevap verdi.

ÇİPRAS: “AVRUPA BİRLİĞİ ADINA KONUŞUYORUM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin bu günkü grup toplantısında “Yunanistan Başbakanı kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor. Ne söylerse söylesin. Biz Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumaya kararlıyız” sözlerine Yunanistan Başbakanı Çipras tarafından, “Sayın Cumhurbaşkanı’na buradan sesleniyorum. Ben kendime göre değil; uluslararası hukuk adına, Avrupa Birliği adına ve hukuk kurallarına saygılı olan uluslararası toplumun adına, mantıklı ve gerçekçi bir dil kullanarak konuşuyorum. Yunanistan tek başına değildir. Bölgedeki istikrarın ve barışın sütun taşlarından biridir. Gerek Yunanistan’ın gerekse Kıbrıs’ın egemenlik haklarını, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde korumakta kararlıyız.” şeklinde tehditkar bir açıklama geldi.

 

YORUM YAP