“Bu orduların hedefi Ortadoğu üzerinden yükselen Türkiye’dir” « İzmit Pusula Gazetesi

20 Mayıs 2024 - 13:08

“Bu orduların hedefi Ortadoğu üzerinden yükselen Türkiye’dir”

11. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılan Gazeteci-Yazar Murat Akan, “NATO, Ortadoğu ve Türkiye” konulu konferans verdi

“Bu orduların hedefi Ortadoğu üzerinden yükselen Türkiye’dir”
Son Güncelleme :

28 Nisan 2019 - 14:52

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nın ikinci gününde Gazeteci-Yazar Murat Akan, Kılavuz Gençlik Sahnesinde okurlarıyla bir araya geldi. “NATO, Ortadoğu ve Türkiye” konulu bir söyleşi gerçekleştiren Akan, “Türkiye 66 yıldır NATO üyesidir. Fakat NATO, Türkiye’nin büyümesinden, yerli silahlarını üretmesinden korkuyor” açıklamasında bulundu.

 

DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR

Bugün gelinen noktada dünyada bir küresel düzen kurulduğuna dikkat çeken Gazeteci-Yazar Murat Akan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyerek bu düzene karşı çıkmıştır. Bu düzenin bir orduya ihtiyacı vardı. Bu ihtiyaç NATO kurularak giderildi. Türkiye, NATO’ya katıldı ama bedeli ağır oldu. Güney Kore’de bizimle hiçbir ilgisi olamayan bir savaşa girdik. 66 yıl oldu NATO kurulalı daha bir tane NATO Sekreteri, Türkiye’den seçilmedi. Çünkü NATO bize güvenmiyor. NATO yönetiliyor. Birleşmiş Milletlerin kararı olmadan NATO, Libya’ya müdahale etti. Bu kabul edilemez. Bunun adı çeteciliktir” dedi.

 

HEDEF YÜKSELEN TÜRKİYE

ABD ve İngiltere’nin savaş uçakları ile dolu uçak gemilerinin Akdeniz’de olduğuna dikkat çeken Akan, “Ülke olarak çok büyük bir tehdit altındayız. ABD 130 savaş uçağını barındıran gemiyi Akdeniz’e getirdi. Akdeniz’de bütün ülkelerin savaş uçakları var. İngiltere de savaş uçaklarını bu bölgeye yönlendirdi. Bunlar kimle savaşacak. Rusya mı? Çin mi? Hiç biri değil. Bu orduların hedefi Ortadoğu üzerinden yükselen Türkiye’dir” ifadesini kullandı.

 

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE NÜKLEER SİLAH VAR

Akan, sözlerine şöyle devam etti; “Irak ve Suriye’de bu savaşı daha önce gördük. Petrol olduğu sürece bu bölgede savaş bitmedi ve bitmeyecektir. Türkiye’nin kendi yerli silahlarını üretmesi gerektedir. Gelişmiş ülkelere bakıldığında hepsinin ellerinde nükleer silahlar var. Türkiye’ye bakıldığında çeşitli sebepler dolayı bu enerjiden mahrum bırakıldık.”

NATO, TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİNDEN KORKUYOR

“Bugün savaşlar topla tüfekle yapılmıyor. Bugün savaşlar kutuplaşma ile yapılıyor. Savaşta asker değil, terör örgütleri kullanılıyor. Türkiye 40 yıldır PKK ile mücadele ediyor. Türkiye’ye NATO’dan hiçbir zaman yardım gelmedi. Türkiye, NATO’ya üye olmasına rağmen NATO, Türkiye’den korkuyor. NATO, Türkiye’nin silah üretmesinden, ekonomisini büyütmesinden ve kendi ayakları üzerinde durmasından korkuyor.”

 

MÜSLÜMAN SAVAŞTI, PETROLÜ BATI PAYLAŞTI

“Ortadoğu’da petrol olduğu sürece savaş devam edecektir. Bu savaşı daha önce gördük. NATO geldi Irak’ta binlerce Müslümanı, Müslümana öldürttü. Ne oldu sonra. Batılılar geldi, petrolü paylaştı. Savaşan Müslüman, öldürülenler Müslüman ama kazanan Batı.”

YORUM YAP