“BM Nezdinde de Girişimler Başlatıyoruz” « İzmit Pusula Gazetesi

21 Mart 2023 - 21:13

“BM Nezdinde de Girişimler Başlatıyoruz”

“BM Nezdinde de Girişimler Başlatıyoruz”
Son Güncelleme :

15 Aralık 2017 - 20:52

Konya’da düzenlenen “Türkiye Kudüs’e Sahip Çıkıyor” mitingine telekonferans sistemiyle bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika’nın Kudüs’le ilgili kararının iptali için Birleşmiş Milletler nezdinde de girişimler başlatıyoruz. Zira 1980 tarihli 978 sayılı Güvenlik Konseyi kararına göre, hiçbir ülke Kudüs’te büyükelçilik bulunduramaz. Amerika altında imzası olan bu karara aykırı hareket etmiştir. Dünyada hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Mevlana Meydanı’nda düzenlenen “Türkiye Kudüs’e Sahip Çıkıyor” mitingine İstanbul’dan görüntülü bağlanarak, katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı.

“KUDÜS’ÜN KARDEŞİ KONYA’DAN FİLİSTİNLİLERİN YALNIZ OLMADIĞINI HAYKIRIYORSUNUZ”

Mitinge katılanlar aracılığıyla dünyadaki tüm Kudüs âşıklarını, Filistinli mültecileri ve Filistin’in cesur gençlerini, Gazze’nin, Ramallah’ın ve Kudüs’ün kahraman kadınların selamladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onların da bugün gözlerini ve gönüllerini size çevirdiğini çok iyi biliyorum” diye ekledi.

Mitinge katılanların sadece Kudüs’e sahip çıktığını göstermediğini; senelerdir İsrail terörüne direnen tüm Filistinli mazlumlara aynı zamanda umut verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz bu mübarek Cuma günü Kudüs’ün kardeşi Konya’dan bir kez daha Filistin’in ve Filistinlilerin yalnız olmadığını haykırıyorsunuz. Rabbim sizlerden razı olsun” dedi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Türkiye’nin öncülüğünde toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi’ne 30’un üzerinde devlet ve hükûmet başkanı ile binin üzerinde temsilcinin katıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yönetiminin provokatif açıklamasından sadece 7 gün sonra teşkilatın en geniş katılımlı toplantılarından birini gerçekleştirdiklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vahdet tablosu, Kudüs’ün ve Filistinli kardeşlerimizin yalnız olmadığını dünya âleme gösterdi” diye konuştu.

“MÜSLÜMANLAR ADALETSİZLİĞE BOYUN EĞMEYECEKTİR”

Zirvede Kudüs ve Filistin konusunda tarihî önemde kararlar aldıklarını, ABD’nin Kudüs’le ilgili açıklamasının hükümsüz ve gayrimeşru olduğunu vurguladıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları aktardı: “Müslümanların Kudüs üzerindeki haklarından asla sarfınazar etmeyeceğini özellikle belirttik. Bununla kalmadık, oybirliğiyle Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak tanıdık. Artık İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi tüm ülkeler nezdinde Kudüs Filistin’in başkentidir. Avrupa başta olmak üzere dünyadaki tüm ülkeleri de Filistin’in bağımsızlığını tanımaya ve Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kabul etmeye davet ettik.”

Bununla yetinmeyeceklerini, ABD’nin Kudüs’le ilgili kararının iptali için Birleşmiş Milletler nezdinde de girişimler başlatacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1980 tarihli 978 sayılı Güvenlik Konseyi kararına göre, hiçbir ülkenin Kudüs’te büyükelçilik bulunduramayacağını işaret etti. ABD’nin, altında imzası olan bu karara aykırı hareket ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyada hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir. Hem demokrasinin hamiliğini yapma iddiasında olacaksınız, hem de keyfiniz istediği zaman hukuk, demokrasi ve hak namına ne varsa üzerinde tepineceksiniz; bu rezillik asla kabul edilemez. Müslümanlar bu çifte standarda, bu adaletsizliğe, bu hak gaspına kesinlikle boyun eğmeyecektir” ifadelerini kullandı.

“FİLİSTİNLİ AİLELERE SAHİP ÇIKMAK İÇİN YENİ FONLAR KURUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak bu konuda üzerlerine düşenleri sonuna kadar yapmakta kararlı olduklarının altını çizerek, şu açıklamaları yaptı: “Tüm mekanizmaları kullanarak hukuku çiğneyenlerin ipliğini pazara çıkartacağız. Öncelikle Güvenlik Konseyinde, orada bir veto olursa Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda bu haksız ve hukuksuz kararın iptali için çalışacağız. Ayrıca, Filistin Devleti’nin daha fazla ülke tarafından tanınması için girişimlere başlıyoruz. Şu an dünyanın 137 ülkesi Filistin Devleti’ni tanıyor, inşallah bu sayı gayretlerimizle daha da artacak. Bunların yanında, İslam ülkeleri olarak Kudüs’ün tarihî kimliğini, Müslüman karakterini korumak, orada yaşayan Filistinli ailelere sahip çıkmak için yeni fonlar kuruyoruz. Bu fonlarla oradaki kardeşlerimizi her alanda destekleyerek Müslümanlara ait mahallelerin, iş yerlerinin, evlerin İsrail tarafından gasp edilmesinin önüne geçeceğiz.”

“Sizin şer bildiklerinizde hayır, hayır bildiklerinde şer olabilir” ayetini aktaran ve tarihte bu mukaddes müjdenin sayısız örneğinin olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah’ın inayeti ve Müslümanların dayanışmasıyla şu an aleyhte görünen bu dönemin hayırlı sonuçlar getireceğine inandığını, şimdiden bunun emarelerine şahit olunmaya başlandığını söyledi.

“FİLİSTİN MESELESİ MİLYARLARCA İNSAN TARAFINDAN YENİDEN SAHİPLENİLDİ”

ABD’nin attığı adımla Filistin’deki işgal ve devlet terörün dünyanın gündemine yeniden geldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Adeta unutulan Filistin meselesi Müslümanlar başta olmak üzere milyarlarca insan tarafından yeniden sahiplenildi. İşlediği vahşi cinayetlere, yaptığı insan hakları ihlallerine ilişkin görüntüler İsrail’i maskesini düşürerek zulümden ve acıdan beslenen gerçek yüzünü ifşa etti” şeklinde konuştu.

Kendisinin de yaptığı sunumlarda Filistin topraklarının nasıl parça parça İsrail’e verildiğini harita üzerinden ifşa ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun yanında, yine 14 yaşındaki Cuneydi’nin 20 kadar İsrailli terörist tarafından, asker tarafından nasıl taciz edilerek, dövülerek götürüldüğünü gördünüz. Kucağındaki yavrusuyla bir annenin nasıl yerde dipçiklerle taciz edildiğini gördünüz. Down sendromlu bir yavrunun nasıl bunların zulmüne uğradığını ekranlarda izledik, gördük. İşte İsrail budur, işte Siyonizm budur, evanjelist mantık budur, bunu yaptılar, bunu ortaya koydular.”

“SADECE MÜSLÜMANLAR İÇİN DEĞİL, TÜM İNANÇ SAHİPLERİ İÇİN BARIŞ İSTİYORUZ”

Adalete, hukuka saygılı kişilerle birlikte Müslüman ve Hıristiyan dünyanın dayanışmasıyla bu adaletsizliğin ortadan kaldırılacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti: “Bizler Müslümanız, bizler ırkçı, ayrımcı, antisemitist olamayız, bizler hak, hukuk ve meşruiyet çizgisinden asla sapamayız. Çünkü biz intikam değil adalet için mücadele ediyoruz. Biz sadece Müslümanlar için değil, tüm inanç sahipleri için barış, huzur ve güvenlik istiyoruz. İnşallah bundan sonra da aynı anlayışla mücadelemizi yürüteceğiz, tahriklere kapılarak işgalcilerin ekmeğine yağ sürmeyeceğiz.”

Türkiye’de 80 milyon vatandaşın Kudüs meselesinde sergilediği kenetlenmeyi gördükçe Allah’a hamt ettiğini; böyle asil, böyle vefakâr, böyle Kudüs aşığı bir milletin mensubu olduğu için iftihar ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitingi düzenleyenlere teşekkürlerini, katılanlara selamlarını ileterek sözlerini tamamladı.

YORUM YAP