Bitmek bilmeyen Köseköy battı çıktısı « İzmit Pusula Gazetesi

26 Eylül 2023 - 20:25

Bitmek bilmeyen Köseköy battı çıktısı

Bitmek bilmeyen Köseköy battı çıktısı
Son Güncelleme :

13 Kasım 2018 - 2:01

Uzun zamandan bu yana Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı ihale edilen ama bir türlü bitmek bilmeyen tünelde sona yaklaşılıyor.

Bilindiği gibi Köseköy bölgesi, İstanbul-Kocaeli-Sakarya-Ankara yol güzergahının üzerinde ve en fazla kullanılan yol olma özelliğine sahip.

Bu bölgede yapımı süren ancak hala sadece yüzde 90 kısmı tamamlanmış olan yol bittiğinde;

Battı-çıktı şeklinde yapılan kavşak, D-100’ün böldüğü Kartepe ilçesinde bir bütünlük oluşturacak. Işıkların ortadan kalmasıyla da araç yığılmalarının önüne geçilecek.

KİRİŞ MONTAJLARI BAŞLAYACAK

Köprünün orta ayak kolon imalatı sürerken yol gövdesi beton ve fore kazık başlık kirişleri tamamlandı. Kazı çalışmalarının ardından kiriş montajlarına başlanacak. Proje alanına 80 civarında köprü kirişleri nakledildi. Köprünün güneyindeki 500 metrelik kısmında da asfalt çalışmaları yapılıyor. Proje kapsamında kuzeydeki kanalda taş duvar çalışmaları devam ediyor. Kapalı kısımların beton işleri yapılıyor.

 

TÜNEL 2X2 OLACAK

Köseköy Kavşağı TEM otoyolundan giriş-çıkış yapan ağır vasıta araçlarından kaynaklanan trafik yükünü de ortadan kaldıracak. Kavşakla birlikte araçlar transit geçiş yaparak trafiğin rahatlamasını sağlayacaklar. Kavşaktaki yan yollar Sabancı Kavşağı yan yollarına bağlanacak. Yan yollar dönüş şeritleriyle üç şerit olacak. Tünel içi ise 2 çarpı 2 şerit olarak yapılıyor.

 

BATTI -ÇIKTI

Proje kapsamında 110 metre kapalı tünel (dal-çık) 500 metre açık kısım yapılıyor. Proje anayolu bin 300 metre olarak düzenleniyor. Projede 2 bin 600 metre de kuzey güney yan yolları yapılıyor. Proje kapsamında 1 adet de yaya köprüsü inşa edilecek. Kavşak çalışmasında 35 bin sıcak asfalt, 11 bin metrekare parke, 10 bin 500 metre de bordür kullanılacak.

Bakalım bahsi geçen yol yapımı ne zaman bitecek ve bu bölgede çok sık yaşanan ve bazen de ölümle sonuçlanan kazaların önüne geçilecek.

 

 

YORUM YAP