Bırakın bebeğiniz kendi yemeğini kendisi yesin « İzmit Pusula Gazetesi

1 Mart 2024 - 13:59

Bırakın bebeğiniz kendi yemeğini kendisi yesin

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Bırakın bebeğiniz kendi yemeğini kendisi yesin
Son Güncelleme :

24 Aralık 2020 - 4:02

Şüphesiz ki,annelerin çocuk beslenmesinde en zorlandığı süreçlerden biri de, çocuğun kendi kendine yemeyi öğrenmesidir.Bebeklerin beslenmesinde (anne sütünden veya  biberon mamasından katı gıdaya geçişte) önemli detaylardan biri gıdaları püre şeklinde yapıp kaşıkla vermek yerine küçük parça halindeki gıdaların önlerine konulmasıdır.

6. Aydan sonra bebeğinizin önüne beslenmesine uygun yiyecekleri koyun, bırakın kendi istediği gibi yesin. Bebekler önce dokunarak biraz oynayarak sonra ağızlarına götürerek her şeyi keşfederler. Bebek için yiyecek de öyledir, keşfedilmesi gereken bir oyuncak gibidir. O nedenle annenin sabır göstermesi gerekir. Kesinlikle buradaki püf nokta annenin önce bebeğine güvenmesi ve kendini rahat hissetmesidir.
 
Çocuğun kendi kendine yemek yeme becerisini erken dönemde kazanması, ona ilk olarak ”Yeterlilik Duygusunu” kazandıracaktır. Bebek kendi başına yemek yerse yediğinden lezzet alır, iştahı artar, karnı doyar, ince motor becerileri gelişir, sofraya herkesle birlikte oturmayı öğrenir en önemlisi anne baba ile olan çatışmaların önüne geçer. 
 
Yememek için inatlaşan, ağzında saatlerce lokma bekleten, telefonsuz tabletsiz yemek yemeyen, her yemeye kusur çıkaran, yediklerini kusan, her sofra zamanı gelmemek için bahaneler uyduran yüzlerce çocuk vardır. Tüm bunların nedeni maalesef bakım veren kişinin kaygılı ve koruyucu tutumudur. Ötelerden beri analarımızın uyguladığı bu yönteme şimdilerde BLW Yöntemi (Baby Led Weaning) deniyor. Ancak beslenmedeki inisiyatifi yetişkinden alıp bebeğe vermek çok daha doğrudur.

YORUM YAP