Dışişleri Bakanlığı’ndan sert açıklama « İzmit Pusula Gazetesi

3 Aralık 2023 - 10:56

Dışişleri Bakanlığı’ndan sert açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı’nın Ülkemize Yönelik Yaptırımlar Uygulanabileceğine Dair Açıklaması Hakkındaki Soruya Cevabı

Dışişleri Bakanlığı’ndan sert açıklama
Son Güncelleme :

12 Ekim 2019 - 2:03

ABD tarafından Türkiye’ye yaptırımlar uygulanacağı konusunda ki açıklamalara Dışişleri Bakanlığı’ndan sert açıklama geldi. Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan yazılı açıklamada “Barış Pınarı Harekâtı’yla bağlantılı olarak ABD Hazine Bakanlığı ülkemize yönelik yaptırım hazırlığı içinde olduğuna dair bugün bir açıklama yapmıştır. Barış Pınarı Harekâtı başladığında ABD Yönetimine her seviyede bilgi aktarılmıştır. Bakanlığımız tarafından bugün yapılan basın açıklamasında da harekatın hedef ve kapsamı tüm açıklığıyla uluslararası kamuoyuyla paylaşılmıştır. Türkiye milli güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleriyle mücadele etmektedir ve bu mücadele kararlılıkla sürdürülecektir. Buna karşı atılacak her adıma karşı tam mütekabiliyet çerçevesinde misliyle mukabelede bulunacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.” ifadelerine yer verildi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Başkanı Donald Trump’ın bakanlığa Türkiye’ye yönelik yaptırım getirme yetkisi tanıyan bir başkanlık kararnamesini imzaladığını ancak yaptırımların şu anda uygulanmayacağını duyurmuştu.

YORUM YAP