1 ton altın buhar oldu « İzmit Pusula Gazetesi

19 Nisan 2024 - 03:07

1 ton altın buhar oldu

Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Çarşı ekonomimize hareketlilik kazandıran esnafımızın, tedarikçi firmaların ve halkımızın yaklaşık 1 tona yakın altını buhar olmuştur” dedi.

1 ton altın buhar oldu
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2019 - 0:11

Kocaeli Kuyumcular Derneği Yönetim Kurulu bugün il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç gerçekleştirdiği basın açıklamasında halkın mağdur olduğunu ifade ederek, “Sadece beni arayan 50 60 vatandaşımız var, diğer arkadaşları arayan mağdur vatandaşlar da var” dedi.

 

YAPILAN YANLIŞ

Tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ederek konuşmasına başlayan Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç, “Özellikle ifade etmek isteriz ki, yönetim olarak hiç kimsenin şahsi ve özel kişiliklerini değil, seçilmiş sivil toplum kuruluşu olmanın yüklediği sorumluluk bilinciyle altın gibi değerli madenin ticaret alanına yakıştıramadığımız yapılan yanlışlarla gelinen durumdan itina ile seçerek ancak bu kadarını üzülerek paylaştığımızı kamuoyunun sağduyusuyla takdirine sunuyoruz.

 

ESNAFI DA HALKI DA MAĞDUR ETTİLER

Bildiğiniz üzere isimleri kamuoyumuzca bilinen 3 gün önce ve son 5 yılda birkaç firmanın bir gece ansızın işyeri kapatmaları ile gündeme gelen, varken de, giderken de Kuyumcuların ticaretine ve sektörümüze yıllarca verdikleri zararın yanında yıllarca komşu meslektaşın ve nihayetinde halkımızın da mağdur edildiği malumunuzdur. Kuyumculuk mesleği halkımızın birikimlerini yatırım ya da ziynet takı amacıyla değerlendirdiği samimiyet, dürüstlük ve güvenin ön planda olduğu ticaret alanıdır” dedi.

 

MÜŞTERİ BANA GELSİN

Açıklamalarına devam eden Koç, “Maalesef bu firmalar sektörümüzde yaklaşık 90’lı yıllardan itibaren serbest piyasa ve rekabet şartlarını; ne olursa olsun müşteri bana gelsin mantığı ile kuyumcu oda ve derneklerin esnaflarına, müşterilerine sunmak üzere verdiği tavsiye fiyatlarına uymadılar. Kendilerini büyüklük algısıyla toptancı, ucuzcu göstererek, dürüst esnafın makul fiyata satmasına engel olarak, sattığı ürünü de  kötüleyip mahcubiyetlerine sebep olup, komşu esnaf arkadaşının kazanacağı, çoluk çocuğunun rızkına dahi göz koyacak kadar hırsa kapıldılar. Sektöre, Ahi Evran ahlakı ve insani değerlere yakışmayan davranışlarda bulunarak sektöre güvensizlik algısı ile bir darbe daha vurdular.

 

HAKSIZ KAZANÇ ELDE ETTİLER

Halkımızın yatırım için tercih ettiği, devletin bastığı darphane ürünlerini; maliyetine veya altına fiyat verip 3- 5 ay sonra veririm diyerek, altın ve para toplayarak müşteri edinmek, akabinde işçilikli ürünleri fahiş fiyata satmak vs gibi aldatıcı söylemlerle haksız kazanç elde etmişlerdir. Sektörümüze yaftalanan post tefeciliği ve mevduat toplama gibi kanunsuz, etik ve ahlaki olmayan davranışlarla: kuyumculuk artık böyle yapılır algısı oluşturarak kuyumculuk mesleğinin güven ve saygınlığının zedelenmesine ve  iyilerinde bu yönde etkilenmelerine sebep olmuşlardır” diye konuştu.

 

İŞ YERİ KAPANMASINA SEBEP OLDULAR

Haksız kazanç yüzünden en az 10 15 esnafın iş yerini kapatmak zorunda kaldığını vurgulayan Koç, “Kuyumcular yönetimi olarak, toplantılarda bizlerin gelişime ve yenililiğe açık olmamızı, fakat haksız kazanç, iftira ve fitne ile yapılan ticaretin bereketsiz ve ilerde bedelinin ağır sonuçlar getireceğini belirttik. Bizim iyi niyetle yaptığımız bu uyarıları hiç dikkate almadılar. Netice olarak, komşu esnaf ve arkadaşları ile vedalaşamadan, ama en acıklısı emekçi çalışanları ile helalleşmeden gizlice dükkânı kapatıp gitmelerinin bizler ve tüm esnafımız için ders alınması gereken ibretlik bir durumdur.

 

1 TON ALTIN BUHAR OLDU

Yukarıda zikredilen olumsuzluklardan dolayı çarşı ekonomimize hareketlilik kazandıran esnafımızın, tedarikçi firmaların ve halkımızın yaklaşık 1 tona yakın altını buhar olmuştur. Bu gerçeği sadece; Dünyada ki ekonomik savaştan kaynaklanan ekonomik dalgalanmaya bağlamak asla doğru değildir. Halkımızdan beklentimiz bir daha mağduriyet yaşanmaması için güven ve dürüstlük ilişkisini yerle yeksan eden hiçbir ticaret modelini tercih etmesinler. Derneğimizin tavsiye fiyatlarından aşırı indirim talep etmemelerini, kuyumcu esnafını; bu üç beş kanunsuz mevduat toplayan, etik ve ahlaki olmayan davranışlarla güvenlerini sarsanlarla aynı kefeye koymadan, ticari kurallara riayet ederek rızkının peşinde olanlara hak ettikleri değeri vermelerini, Kuyumcularımızdan aldıkları altınları ve  birikimlerini  devletimizin geliştirdiği yatırım seçeneklerinde tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

 

YASAL BOŞLUK VAR

Sonuç olarak bu durumların önüne geçilmesi, yatırımcı ve tüketici mağduriyetlerin olmaması için bütün normlardan daha üstün olan ticari itibarı, güven ortamını, yatırımcının karşılığını alma noktasındaki emeğini ve halkımızın kuruş kuruş biriktirdiği birikiminin heba edilmesini, şehrimiz ve Türkiye kuyumculuğunun gelişimine, dünyadaki rekabetine ve ihracatına da adeta pranga vuran bu durumun yasal boşluk sebebiyle olduğunu yetkililere  duyurmak isteriz. Bu durumu yönetime geldiğimiz 2013 yılından bugüne başta üyelerimize ve Türkiye’deki sektör toplantılarında ilgili mercilere yazılı ve sözlü olarak ilettik, iletmeye devam edeceğiz.

 

POLİSLE İŞ BİRLİĞİ

İvedilikle; kendi işinden feragat ederek haksız rekabeti önlemek, kalpazanların yapmış olduğu düşük ayarlı altınların girişini ve satışını kahraman polisimizle işbirliği ile engelleyerek tüketicinin mağdur olmaması, sektörün gelişimi ve ayakta kalması için mücadele veren tüm il ve ilçelerin en önemli sivil toplum kuruluşu olan, seçimle gelen Oda ve Dernek yönetimlerine destek verilmeli. Esnaflarına müşterilerine sunmak için verdikleri, haksız rekabet ve tüketiciyi yanıltma, aldatma ve pos tefeciliği aracı olarak kullanılan tekel maddesi olan Darphane ürünlerinin, makul olmak kaydıyla alış ve satış fiyatlarını, başka canlar yanmasın diye Rekabet Kurumu denetiminden çıkarılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN