SON DAKİKA

İzmit Pusula Gazetesi
Güney Eralp

Dizde şişliğe ve ağrıya dikkat!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hilmi Karadeniz konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Dizde şişliğe ve ağrıya dikkat!
Bu haber 01 Ekim 2022 - 15:03 'de eklendi

Menüsküs diz ekleminin uyumunu sağlayan, diz içindeki basıncı düzgün bir şekilde yüzeye yayan  ve dizde yük taşıma kapasitesi olan bir dokudur. Diz eklemindeki kıkırdakları koruması en önemli görevidir. Eklem fonksiyonlarının sorunsuz devamı için vazgeçilmezdir.

Halk arasında genellikle sporcu yaralanması olarak bilinenin aksine menüsküs yırtığı herkeste yaşanabilmektedir ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Menüsküs yırtılmaları belirtileri;

  • Günlük aktivitelerde ağrı
  • Dizde şişlik ve sertlik
  • Yırtığın boyutuna göre dizlerde kilitlenme, takılma, boşalma ve klik sesi gibi şikayetler olur.

Dizde ağrısı olan her hasta menüsküs yırtığı açısından değerlendirilmelidir. İyi bir hasta hikayesi ve diz muayenesi menüsküs yırtığının diğer diz problemlerinden kolayca ayırt edilmesini sağlar.

Menüsküs yırtıkları tedavi edilmediği takdirde diz ekleminde kıkırdak dokularda kalıcı hasara ve artroz dediğimiz geri dönüşsüz dejeneratif diz hastalıklarına sebep olur. Bu hasarlar oluşursa hastanın daha ağır ve komplike ameliyat geçirmesi gerekebilir.

Her menüsküs yırtığı vakasında basit veya ilaçla tedavi yöntemleri yeterli gelmeyebilir. Yırtığın büyük veya geniş olduğu, dengesizliğe yol açtığı yada kilitlenme belirtilerine neden olduğu vakalarda menüsküsü onarmak veya çıkarmak için ameliyat gerekir. Çünkü menüsküs yırtığı tamir edilmedikçe kendi kendine kaynayabilen bir doku değildir.

Menüsküs dokusunun önemi ve fonksiyonlarının daha iyi anlaşılması ile iyileşme şansı yüksek olan ve iyileştikten sonra fonksiyon görebilecek yırtıkların tamiri önemli hale gelmiştir.

Menüsküs yırtıklarının cerrahi olarak onarılmasında en önemli kıstas yırtık yerleşimidir. Menüsküsün beslenmesi zengin bölgedeki  1  cm’den  büyük  yırtıklar,  cerrahi  tamir  için ideal bir endikasyon oluşturur. Yırtık tipi  de  onarım endikasyonlarını etkiler.

Menüsküs yırtıklarının akut dönemde tamir edilmeleri daha iyi sonuç vermektedir. Menüsküsün alınması ve menüsküs onarımının sonuçlarını karşılaştıran çalışmalarda klinik açıdan menüsküsün korunmasının daha üstün olduğu gösterilmiştir. 13 yıllık takip süresine sahip çalışmalarda, menüsküs onarımı yapılan hastaların %80’inde normal diz fonksiyonu elde edilmiştir. Ayrıca parsiyelmenisektomi sonuçları kontakt basıncın arttığını göstermiştir.

Op. Dr. Hilmi Karadeniz, ”Artroskopik” menüsküs tamirinden sonra gerek onarım tekniklerindeki ilerlemeler gerekse eklem kıkırdağının korunmasında menüsküs tamirlerinin uzun dönemde saptanan daha yararlı sonuçları, parsiyelmenisektomiendikasyonlarının azalmasına yol açmıştır. İyileşme şansı yüksek olan ve iyileştikten sonra fonksiyon görebilecek menüsküs yırtıkları ortalama 30 dakika süren ameliyatlarla tamir edilmeye başlanmış olup daha iyi sonuçlar elde edilmiştir.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA