SON DAKİKA

İzmit Pusula Gazetesi
Güney Eralp

Başiskele’de Mavi Vatan’ın Önemi Konuşuldu

Başiskele Belediyesi, “Kitaphane Kültür Söyleşileri” programı kapsamında alanında uzman şahsiyetleri Başiskeleli vatandaşlarla buluşturmaya devam ediyor.

Başiskele’de Mavi Vatan’ın Önemi Konuşuldu
Bu haber 01 Ekim 2022 - 15:34 'de eklendi

Tarihçi ve Yazar Volkan Şengel’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen Kültür Söyleşilerinin bu ayki konuğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak oldu. Başiskele Kitaphane’de gerçekleştirilen programa Başiskele Belediyesi Başkan Yardımcısı Sema Arat, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Başiskele Kent Konseyi Başkanı Ayşenur Kahraman Aytekin ve vatandaşlar katıldı.

“ANADOLU’NUN SAVUNMASI DENİZLERDEN BAŞLAR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz, Akdeniz ve Ege’de ilan ettiği deniz yetki alanlarını kapsayan “Mavi Vatan” doktrini üzerine önemli bilgiler veren Prof. Dr. Kızıltoprak, Anadolu’nun savunmasının denizlerden başladığını vurgulayarak, “Kurtuluş Savaşı ile kazanılan vatan toprakları içinde mavi vatan suları da vardır. Yunan askerleri Anadolu topraklarından kaçtıkları gibi mavi vatan sularından da kaçtılar. Kara sınırlarındaki egemenlik hakları gibi deniz sularında da egemenlik hakları bulunmaktadır. Deniz sularındaki ulusal çıkarları savunmak aynı zamanda hava sahasındaki egemenlik alanlarını da belirler. Denizlerdeki haklardan vazgeçmek ülkenin hava savunmasını da Anadolu’yu da tehlikeye atmak demektir.” dedi.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Etkili ve bilgilendirici sunumuyla Mavi Vatan’ın önemini anlatan Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak’a programın sonunda Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen tarafından Türk Bayrağı plaketi takdim edildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA