70 olayda 271 Milyon TL değerinde kaçak eşya yakalaması gerçekleştirildi « İzmit Pusula Gazetesi

31 Mart 2023 - 05:25

70 olayda 271 Milyon TL değerinde kaçak eşya yakalaması gerçekleştirildi

70 olayda 271 Milyon TL değerinde kaçak eşya yakalaması gerçekleştirildi
Son Güncelleme :

26 Ocak 2023 - 19:24

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalanan anlaşmayla kurulan Dünya Gümrük Örgütü, o zaman ki adıyla Gümrük İşbirliği Konseyi ilk toplantısı 26 Ocak 1953 tarihinde 17 Avrupa ülkesinin katılımıyla Brüksel’de yapıldı. Bugün, uluslararası ticaretin %98’ini gerçekleştiren 182 üyeye sahip olan Örgüt, 1994 yılındaki Konsey toplantısında, Dünya Gümrük Örgütü adının kullanılmasına karar vermiştir.  Örgütün ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak günü, üye ülkelerde Gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalığı arttırmak amacıyla “Dünya Gümrük Günü” olarak kutlanıyor.

2023 yılı Dünya Gümrük Günü için “Gelecek Nesli Yetiştirmek: Gümrüklerde Bilgi Paylaşımını ve Profesyonel Gururu Teşvik Etmek” teması belirlendi.

Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne Kocaeli, Bolu, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinde 19 İdarede, 931 personelle, 42 liman/İskele, 244 antrepo ve geçici depolama ile iki hava limanında 24 saat hizmet veriliyor.

Bu idarelerden 2022 yılında, 79,2 milyar Dolar ithalat, 41,2 milyar Dolar ihracat gerçekleştirildi. Doğu Marmara Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Türkiye genelinde Dış Ticaret Hacminde 2. sırada yer alıyor. Ülkemizin, İthalatının %25’i, İhracatının %17’si, Dış Ticaret Hacmini %22’si, Gümrüklerdeki vergi tahsilatının %28’i, Tüm vergi tahsilatının %7,4’ü, Türkiye genelindeki Otomotiv İthalatının %66’sı ve Otomotiv İhracatını %50’si Bölge Müdürlüğü’nden gerçekleşiyor.

 

Kocaeli’nde, 3 X-Ray 2 hızlı bot, Bölgemizde toplam 5 X-Ray ile hizmet verilmekte kaçakçılık ve vergi kaybına dönük işlemlerle etkin mücadele ediyor. 2022 yılında, Gümrüklü saha ve bölgesi yol güzergâhı ile görev alanındaki illerde insan, kimyevi malzeme, araç, belgede sahtecilik, akaryakıt, makine aksamı ve yedek parça, mühür bozma, sigara ve uyuşturucu gibi muhtelif ürünlerde 70 olayda 271 Milyon TL değerinde kaçak eşya yakalaması gerçekleştirildi.

 

DOĞU MARMARA DIŞ TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN

DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜNDE YAPILAN FAALİYETLER 

 

26 OCAK DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK KOYMA TÖRENI

 

Doğu Marmara Dış Ticaret Bölge Müdü Yaşar Yaman Ocak, İdare Yöneticileri, personel ve gümrük müşavirlerinin katılımı ile 26 Ocak Dünya Gümrük Günü kutlamaları çerçevesinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Doğu Marmara Dış Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan tören, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile son buldu. Tören sonunda Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak tüm personelin Dünya Gümrük Gününü kutladı.

 

KAN BAĞIŞI KAMPANYASI DÜZENLENDI


Bölge Müdürlüğü binasının önünde Kızılay Otobüsünde gümrük personelleri, iş takibinde bulunan mükellefler, her yıl 26 Ocak Gümrük Günü’nde olduğu gibi bu yıl da kan bağışında bulundu. Kızılay yetkilileri de kan bağışının önemine dikkat çekerek bağışta bulunanlara teşekkür etti. Tüm katılımcılara Kızılay Kan Merkezince “Her Kan Bağışı’nın 3 Hayat Kurtardığı ve Kan’ın acil Değil Sürekli İhtiyaç” olduğu vurgulandı.

YORUM YAP